Advertisement

Ekonomik verilerin doları zayıflatması ve alternatif yatırım araçlarına olan talebin artması altın fiyatlarını destekliyor.

Spot altının ons fiyatı Singapur'da ufak değişimle 1,669.50 dolardan işlem gördü. Külçe altın bu yılın ilk çeyreğini yüzde 6.7'lik yükselişle tamamlarken dolar ise altı para biriminden oluşan sepet karşısında yüzde 1.5 değer yitirdi. Amerikan para birimi Avrupalı liderlerin koruma duvarının büyüklüğünde anlaşmasıyla euro karşısında değer yitirdi.

Çin'de hafta sonu açıklanan verilere göre sanayi üretim göstergesi PMI Mart'ta bir ay öncesine göre 51'den 53.1'e yükseldi. Bu, bir yılın en yüksek seviyesi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahminine göre verinin 50.8 olması bekleniyordu. Bugün ABD'de de imalat sanayi verisi açıklanacak. Ülkede sanayinin geçen ay büyümüş olması bekleniyor.

Commonwealth Bank of Australia analisti Lachlan Shaw, yazdığı bir e-mail'de dolardaki düşüşün alternatif yatırım aracı olarak altına talebi artırdığını belirtti.

Comex'te Haziran teslim metal yüzde 0.3 yükselmesinin ardından ufak değişimle 1,670.50 dolardan işlem gördü.

Spot gümüşün onsu yüzde 1 artarak 32.5775 dolar/ons olurken yılın en iyi performansını kaydeden değerli metal platinin ons fiyatı ise yüzde 0.7 kadar yükseldi ve 1,650.25 dolar oldu. Mart ayında fiyatlar yüzde 17 ralli yapmıştı. 

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Nisan 2012 Pazartesi, 10:10 Misafir altın belli bir fiyat aralığına sıkışmış durumda,1650-1750 bandında hareket edip duruyor ne zamandır,ama karar vermek zor alsakmı,satsakmı diye,çünkü her sürprize açık bir yatırım aracı.