Advertisement

1998'den  bu yana en iyi çeyreğini kaydeden Standard&Poor's 500 Endeksi, hisse senetleri ile altın arasındaki kazanç farkını 10 yılın en yüksek seviyesine taşıdı. Analistler, kazanç tahminlerini bu yıl ilk kez yükseltirken, hisselerdeki kazançlar, kurumsal karlara ilişkin artan yatırımcı güvenine işaret etti.

S&P 500 Endeksi yüzde 12 kazançla, altının yüzde 5.3 önüne geçti ve 1999'dan bu yana en büyük farka işaret etti. S&P GSCI Ham Madde Endeksi ilk çeyrekte yüzde 5.9 yükselirken, ABD hazine tahvilleri yüzde 1.3 yüzde 1.3 düştü. Şirket tahvilleri yüzde 2.4 değerlendi, dolar ise yüzde 1.6 zayıfladı.

Risk iştahının artmasıyla hisse senetleri, altın gibi savunma araçlarına fark atmaya başlıyor. Boğalar bunu kârlar ve ekonominin hız kazanması olarak görürken, ayılar ise Fed Başkanı Ben Bernanke'nin daha fazla teşvik gerekebileceğine ilişkin uyarılarını ve hisselerin gereğinden fazla ralli yaptığını hatırlatıyor. Laszlo Birinyi gibi para yöneticileri ise, değerli metaldeki yavaşlayan kazançlar, karamsarlığın azalmaya başladığına işaret ediyor.

İnsanların ekonomik toparlanmayı kabullenmeye başlamasıyla altının gerilediğini belirten Birinyi Associates Inc.'in başkanı Birinyi, yine de bu durumun geçtiğimiz yılki gibi sonlanabileceğine ilişkin uyardı.