Advertisement

Morgan Stanley, düşük değerlemelere, şirket kazançlarındaki artış ve bu yıla ait ekonomik büyüme beklentilerine dayanarak, Hong Kong'ta işlem gören Çinli hisselerin yüzde 26 değer kazanacağı tahmininde bulundu.

Aralarında Jonathan Garner'ın da yer aldığı analistlerin raporuna göre, Morgan Stanley, H-hisseleri olarak da bilinen Hang Seng Çin Şirketleri Endeksi'nin bu yılın sonu itibariyle 13,400 puanı görmesi bekleniyor. Endeks şu anda 10,640.16 puandan fiyatlanıyor. Morgan Stanley, Hong Kong'un gösterge endeksi Hang Seng Endeksi'nin son kapanışından  yüzde 15 artışla 23,600 puana, MSCI Çin Endeksi'nin ise yüzde 20 kazançla 70'e tırmanacağını öngörüyorr.

H-hisseleri endeksi ilk çeyrekte yüzde 7.1 artışla, 2. kez üst üste çeyreklik kazanç getirdi. Endeks 5 Mart'ta Çin'in büyüme hedefini düşürmesiyle yüzde 7.2 gerilemişti. H-hisseleri endeksi tahmini kazançlarının 8 katından fiyatlanarak, Hang Seng Endeksi'nin yüzde 22 altında kalıyor.

İkinci çeyrekten itibaren birbiri ardında kazanç beklediklerini, buna kademeli bir parasal genişlemenin de eşlik etmesi ihtimali bulunduğunu belirten Garner, bunun H-hisselerinde çok daha iyi fiyat-kazanç oranı getireceğini söyledi.

H-hisseleri endeksi bugün yüzde 0.1'in altında kazanç sağlarken, hang Seng Endeksi yüzde 0.3 düştü. MSCI Çin Endeksi ise yüzde 0.2 geriledi.