Advertisement

Avrupa'da işsizlik, İspanya'dan İtalya'ya kadar çeşitli ülkelerin şirketlerinin bölgedeki kriz ile başa çıkabilmek için istihdamı düşürmeleri sonucu, 14 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı, Ocak ayındaki seviyesi olan yüzde 10.7'den Şubat ayında yüzde 10.8'e yükseldi. Bu, euryo geçişten önce, 1997 yılının Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor. Bloomberg News'un anketine katılan 33 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, işsizlik oranının yüzde 10.8 çıkması bekleniyordu. Euro Bölgesi üye ülkeleri arasına İspanya yüzde 23.6 ile en yüksek işsizlik oranına sahip ülke oldu.

Avrupalı şirketler, kemer sıkma tedbirlerinin tüketici talebini azaltması ve Yunanistan ve İrlanda gibi ekonomileri resesyona itmesinin ardından maliyetleri azaltmaya ve istihdamı düşürme baskısı altında kaldılar. Avrupalı liderler, bölgedeki mali krizi kontrol altına alma yönünde adımlar atarlarken, ekonomiye yönelik güven Mart ayında düştü ve imalat sanayi daraldı.

27 ülkenin üye olduğu Avrupa Birliği'nde (AB) işsizlik oranı, Ocak ayındaki seviyesi olan yüzde 10.1'den yüzde 10.2'ye yükseltti. Euro Bölgesi'nde 17.13 milyon insan Şubat ayında işsiz durumda. Bu, önceki ayın 162,000 kişi üzerinde.