Advertisement

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Artık İŞKUR'a kayıtlı her işsiz vatandaşımızın bir iş ve meslek danışmanı olacak. Bu danışman arkadaşlarımız iş arama safhasında bütün bu süreç içerisinde, her adımda vatandaşlarımızın yanında olacaklar'' dedi.

Erdoğan, konuşmasına başladığında Başbakanlık korumaları bir bayanı dışarı çıkarmak istedi. Başbakan Erdoğan bunun üzerine, ''Polis arkadaşım niye çıkarıyorsun dışarı?'' diyerek engel oldu. Erdoğan, ''Tamam otur kardeşim otur sen, otur yerinde'' diyerek, bu kişinin salonda kalmasını sağladı.

Başbakan Erdoğan, yaptığı konuşmada, iş ve meslek sınavına girenlere müjde verdi. Erdoğan, bugün işe başlayacak 2000 iş ve meslek danışmanına ilaveten, sınavı kazanan 817 adayın da işe başlatılacağını ve bugün toplam 2817 kişinin atamasının yapılacağını söyledi. Erdoğan'ın bu müjdesi büyük coşkuyla karşılandı. Başbakan Erdoğan, toplamda 4000 iş ve meslek danışmanını işe alınacağını hatırlatarak geri kalan 1183 kişinin atamasının da önümüzdeki aylarda yapılacağını ifade etti.

Ataması yapılan iş ve meslek danışmanlarına görevlerinde başarılar dileyen Başbakan Erdoğan, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''İnşallah bugün ataması yapılacak olan arkadaşlarımız, iş arayan kardeşlerimiz için bir rehber, bir yol gösterici, hatta bir yol arkadaşı olacaklardır. Artık İŞKUR'a kayıtlı her işsiz vatandaşımızın bir iş ve meslek danışmanı olacak. Bu danışman arkadaşlarımız iş arama safhasında bütün bu süreç içerisinde, her adımda vatandaşlarımızın yanında olacaklar. Böylece işsiz insanlarımız başvuru yaptıktan sonra ortada bırakılmadıklarını, daima yanlarında onlara destek verecek bir danışmanlarının bulunduğunu bilecekler. Gençlerimiz danışman arkadaşlarımız aracılığıyla ilgi ve kabiliyetlerine ve bu noktada bu kabiliyetleri istikametinde uygun kurslara yönlendirilecek ve doğru işlere inşallah yerleştirileceklerdir. Toptancı bir anlayışla hareket etmek yerine herkesin kişisel özelliğine, yeteneklerine, birikimlerine uygun iş alternatifleri sunulması, zaman ve kaynak israfının da önüne geçecek.

İşsizlik sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en ciddi, en önemli ve en hayati sorunlarından biri. Bugün dünyanın birçok ülkesinde sorunlar listesinin en başında işsizlik geliyor. Bakın Avrupa'da bizim çok çok önümüzde olanların hepsi bizim gerimizde kaldılar. ABD şu anda neredeyse işsizlik oranında noktaya düştü. Halbuki yüzde 3,4-4 seviyelerindeydi. Ama son krizde yüzde 10'lara doğru yaklaştı. Biz kendimizi toparladık. Gayet iyi bir noktaya geldik. Bu yeterli değil, daha iyi bir noktaya geleceğiz.''-''İşsizliği en önemli, en birinci sorun olarak belirledik''

Türkiye'nin istihdam noktasında toparlanma sürecini devam ettireceğini belirten Başbakan Erdoğan, İspanya, Yunanistan, İtalya, Japonya gibi ülkelerin ne halde olduklarının ortada olduğunu ifade etti. Türkiye'nin işi sağlam tuttuğunu ve yere sağlam bastıklarını kaydeden Erdoğan, daha da iyi olunacağını dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, dünyada nüfusun hızla arttığını ancak bu artan nüfusun ihtiyacını karşılayacak ölçüde iş ve istihdam üretilmediğini söyledi. Türkiye'nin işsizliği düşürdüğünü ancak diğer ülkelerde işsizliğin arttığını ifade eden Başbakan Erdoğan, işsizliğin sadece yoksulluk olarak değil, göç, çarpık kentleşme ve terör gibi sorunlar olarak ortaya çıktığını ifade etti.

İşsizliğin yoksulluğu derinleştirdiğini vurgulayan Erdoğan, işsizliğin umutsuzluğu ve çaresizliği körüklediğini anlattı. İşsizliğin toplumun temeli olan aileyi çürüttüğünü kaydeden Başbakan Erdoğan, sosyal patlamalara da zemin hazırladığını dile getirdi.

İşsizlerin hissiyatını çok iyi bildiklerini belirten Başbakan Erdoğan, ''yaşanan ızdırabı, yaşanan acıyı biliyor olmanın mesuliyeti olarak işsizliği en önemli, en birinci sorun olarak belirledik ve bu sorunun üzerine kararlılıkla gittik, gidiyoruz'' dedi.

Erdoğan, ''Ben işveren sendikalarına seslenmiştim bir ara. Demiştim ki her üyenize kalkıp deseniz ki 'bir işsiz alacaksın. 1 milyon 400 bin işsize iş vermiş olursunuz'. O zaman birçok medya grubu benim bu beyanımla dalga geçmişti. Aslında bu çok haklı bir talepti. Ne olacak? Yanında 20-30 kişi ki biz 30'u hep barem olarak kullanmışız. Yani bunlar bir kişi yanına almış olsa, bunların yanında çok daha yüksek seviyede insan çalıştıranlar da var. Bir anda 1 milyon 400 bin... O gün dalga geçenler şöyle birkaç ay sonra, fazla geçmedi. Almanya'da Merkel'in işveren sendikalarına yaptığı çağrıyı duydular. Ne dedi? 'Hepiniz, tüm esnaflara, tüm işverenlere sesleniyorum, birer işsizi kurumlarınıza alın'. Aklıselimin yolu tek...'' diye konuştu.