Advertisement

Rajoy, çok önemli bir görevle karşı karşıya bulunduklarına dikkati çekerek, bu yıl sonu için belirlenen bütçe açığını gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 5,3'ü seviyesine çekme hedefinden kesinlikle vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

İspanya'nın tekrar taahhütlerini yerine getiren bir ülke olacağını ifade eden Rajoy, ''Ne yaptığımızı biliyoruz. İspanyol halkına iyi haberler verecek konumda değilim ama olacağım. Ekonomik toparlanmanın temellerini atmaktayız'' dedi.

Bu doğrultuda İspanyol hükümeti, ülke demokrasi tarihinde rekor sayılabilecek 27 milyar 300 milyon euroluk kesinti yaptığı 2012 yılı devlet bütçesini Cuma günü kabul etti.

Hükümetin yarın meclise sunacağı bütçede, kamu açığını düşürmek için 27 milyar 300 milyon euroluk kesinti öngörülüyor. 2011 yılı sonu itibariyle yüzde 8,5 olan bütçe açığını 2012 yılı sonunda yüzde 5,3 indirme hedefinde olan hükümet, vergi artışlarından ve sahtekarlığı önlemek için getirdiği bir vergi affından toplamda 12 milyar 300 milyon euroluk gelir bekliyor.

Bakanlıkların bütçelerindeki ortalama kesintinin yüzde 16,9 olacağı belirtiliyor.