Advertisement

İtalyan bonoları, Çin'de imalat sanayinin Mart ayında iyileştiğini gösteren veri sonrası küresel ekonominin toparlanmakta olduğu yolundaki iyimserliğin artması sonrası, diğer yüksek getirili Avrupa ülke bonomarına gelen alımlara öncülük etti.

10 yıl vadeli İtalyan bonoları, ülkede fabrika siparişlerinin bu ay beklenmedik bir şekilde artmasından da destek buldu ve bu hareketle birlikte, tahvillerin yükselişi ikinci güne genişledi. Çin'de satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Mart ayında son bir yılın en yüksek seviyesine çıktı. Alman bonoları, Hazine'nin 3.27 milyar euroluk (4.4 milyar dolar) 6 ay vadeli kağıt satışı sonrası son beş günde ilk kez değer kaybetti.

Londra'da Credit Agricole Corporate & Investment Bank sabit getirili menkul kıymetler stratejistlerinden Peter Chatwell , "Çin'in PMI verisi sonrası risk iştahında geniş çaplı bir artış görüldü" dedi ve "Ardından bu sabah, İtalya'nın beklenenden iyi çıktığı ancak İspanya'nın düşük seviyelerde kaldığı Euro Bölgesi verileri geldi. Son olarak, yeni çeyreğin başlangıcındayız ve geçen haftaki kar realizasyonlarını biraz abartılıydı" değerlendirmesinde bulundu.

10 yıl vadeli İtalyan bonolarının faizi, 30 Mart'ta dokuz baz puan düştükten sonra üç baz puan ya da 0.03 baz puan gerileyerek, Londra saati ile 12:20'de yüzde 5.08'e indi. Mart 2022'de vadesi dolacak yüzde 5 faizli tahvilin fiyatı 0.255 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 2.55 euro yükselerek 99.845'e çıktı.

10 yıl vadeli Alman bonoları yerine aynı vadede İtalyan kağıdı tutmak için yatırımcıların istedikleri ekstra faiz altı baz puan gerileyerek 326 baz puana daraldı. Bu fark, 16 Mart'ta 276 baz puana kadar inmiş ve 18 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesini görmüştü.