Advertisement

Ekonomik ve Endüstriyel Araştırmalar Enstitüsü (IOBE), Yunan ekonomisinin bu yıl yüzde 5 daralacağını tahmin etti.

Enstitü, Yunanistan ekonomisine ilişkin ilk çeyrek raporunda, Yunanistan'da işsizliğin bu yıl geçen yıla göre daha yavaş bir artış kaydedeceğini duyurdu.

Enstitü, vergi toplamadaki eksiklik ve derin durgunluk nedeniyle bu yılın bütçesinin revize edilmesinin çok önemli olduğunu belirttiği raporunda, yeni bütçe hedeflerinin, kararlaştırılan bütün önlemler uygulamaya geçirildiği takdirde tutturulabileceğini kaydetti.

IOBE vergi toplamada beklenenden fazla sapmalar ve sosyal emeklilik fonları üzerindeki daha yüksek harcamalar nedeniyle bu yıl bütçe açığı hedefinin 2,3 milyar euro aşılacağını belirtti.

Raporunda birbirini izleyen mali önlemler paketlerinin henüz gelirlere yansımadığını, artan işsizlikle birleştiğinde iç talebin düşerek enflasyon üzerinde etkili olacağını belirten enstitü, bu yıl enflasyon oranının da yüzde 1'in altına düşeceğini bildirdi.

IOBE Genel Direktörü Yiannis Stournaras, Yunanistan'ın iç ürün ve hizmetlerde rekabeti artırması, borç ve durgunluk sarmalından kurtulmak için ekonomik büyümeyi güçlendirmesini gerektiğini ifade etti.