Advertisement

AB istatistik kurumu Eurostat'ın bugün açıkladığı verilerde, AB'deki en yüksek işsizlik oranına sahip İspanya'da gençlerdeki işsizliğin yüzde 50,5'e ulaştığı görüldü.

İspanya'da 1998'den bu yana gençlerde işsizlik oranı ilk kez yüzde 50'nin üzerine çıktı. Eurostat'ın açıkladığı verilerin detaylarında, İspanya'da işsizlikten en fazla etkilenenlerin gençler olduğu bir kez daha vurgulandı. 25 altı gençlerdeki işsizlik oranı AB ortalamasında yüzde 21,6 olurken, İspanya'da yüzde 50,5 olarak verildi.

Bu arada yüzde 23,6'lık işsizlik oranı ile AB ülkelerinde işsizlikte ilk sırada yer alan İspanya, AB'yi endişelendiriyor. Avrupa basınına değerlendirmede bulunan AB Komisyonu ekonomik işler sözcüsü Amadeu Altafaj, ''Bir Alman vatandaşı ile bir İspanyol vatandaşının işsizlik ve ekonomik büyüme değişimine bakışları çok farklı. İspanya'da işsizlik artmaya devam ediyor ve küçülme hissediliyor'' dedi. İspanya'nın ekonomik krizden önce kamu açığı bulunmadığını ve ancak birden kamu açığının yüzde 10'ların üzerinde görüldüğünü hatırlatan Altafaj, ''Bu ülkede, ekonomik, finansal ve borç krizinin etkisinin dışında bazı şeylerin işlemediği çok açık'' ifadesini kullandı.