Advertisement

Gloom, Boom ve Doom raporunun yazarı ünlü yatırımcı Marc Faber, piyasalar için felaket tablosu çizdi. Hükümetlerin kurtarma ve gevşek para politikalarının, sağlam bir ilerleme yaratmayacağını söyledi. Bu politikaların enflasyon oranlarını sıçratacağının ve ekonomiyi dibe vurduracağının altını çizen Faber, varlıklı yatıırmcıların da yatırımlarının yarısının eriyeceğini öngördü.

Fed, teşvikler kapsamında ekonomiye trilyonlarca dolar pompolarken, Beyaz Saray da büyümeyi desteklemek için yüksek oranlı harcamalarda bulundu. Andak hükümet ekonomiyi sonuna kadar parayla satın alarak büyütemez ve ödemeler de er ya da geç gelecek.

Birçok yatırımcı ve uzman bu destek gittiğinde ve özellikle de enflasyon oranları arttığında, ekonomi ve piyasaların sert bir gerilemeyle karşı karşıya kalacağını, yatırımcılarda çok yüksek oranlarda kayıplara neden olacağını düşünüyor.

Bir noktada çok büyük bir varlık yıkımı görüleceğini söyleyen Faber, bunun genellikle çok yüksek ölçekli enflasyon, kredi piyasalarında çöküş ve sosyal kaoslarla tetiklendiğine dikkat çekti. Faber, varlıklı kişilerin toplam değerlerinden yüzde 50 yitirebileceğini belirterek şöyle dedi:

"Yine iyi durumda olacaklar; ancak bu kez 1 milyar dolarları değil 500 milyon dolarları olacak."