Advertisement

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya'da Mart'ta likidite 3 yılın ardından ilk kez düştü; siyasetçiler, merkez bankasını, deflasyonu sonlandırmak için daha fazla çaba göstermesi gerektiği konusunda eleştirdi.

Japonya Merkez Bankası'nın rakamlarına göre ülkenin parasal tabanı Şubat ayında 11.3 artış kaydetmesinin ardından Mart'ta yıllık bazda yüzde 0.2 düştü. Açıktaki ortalama miktar 112.45 trilyon yen olarak gerçekleşti.

BNP Paribas SA'nın ekonomistlerinden Ryutaro Kono'nun merkez bankası yönetimi için aday gösterilmesine larşı muhalefet, yasakoyucuların, BOJ'un dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinde büyümeyi teşvik etmek için yeterli çaba göstermediğine dair endişelerini de yansıttı. Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Masaaki Shirakawa ve banka yetkilileri, yüzde 1 enflasyon görülünceye kadar para politikasının gevşetileceğini açıkladı.

Bu durumun BOJ'un parasal genişleme konusundaki ciddiyetini sorgulattığını belirten Tokyo'daki NLI Research Institute Ltd.'ın başekonomisti Yasuhide Yajima, bunun siyasetçilerin, banka üzerindeki baskılarını artırmasına neden olabileceğine dikkat çekti.

Yen, dolar karşısında 81.56 seviyesinden 9 Mart'tan bu yana en yüksek düzeyini test etmesinin ardından 81.89'dan işlem gördü.

BOJ tarafından arz edilen para miktarını gösteren parasal taban, Mart 2011'de yüzde 16.9 sıçramış, BOJ'un geçtiğimiz yılki depremin ardından sisteme rekor miktarda nakit enjekte etmesinin ardından Nisan ayında da zirveye çıkmıştı.