Advertisement

Dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ve Çin'den gelen güçlenme sinyallerinin, küresel toparlanmaya ilişkin güveni desteklemesi üzerine Asya Borsaları üçüncü gününde de artış kaydetti. Japon hisseleri, yendeki değerlenmenin, ülkenin ihracatçılarının kazanç görünümüne zarar vermesiyle düştü.

Satışlarının neredeyse yarısını Amerika'da kaydeden sörf kıyafetleri üreticisi Billabong International Ltd., ABD'den gelen ISM fabrika endeksinin beklentinin üzerinde gerçekleşmesinin ardından yüzde 0.7 değer kazandı. Çin'in en büyük internet şirketi Tencent Holdings Ltd., Çin'deki hizmet sektörü şirketleri göstergesinin 6 ayın zirvesine tırmanmasıyla yüzde 2.4 primlendi. Honda Motor Co. ve diğer Japon ihracatçıları, yenin, dolar karşısında 3 haftanın en yükseğine çıkmasıyla düşüş kaydetti. PT Bank Danamon Indonesia, alım teklifinin ardından  yüzde 41 sıçradı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 kazançla 127.45 puana yükseldi. Endekste değer kaybeden ve kazanan hisselerin sayısı birbirine eşitti. Dün yüzde 0.4 yükselen endeks, 2010'un üçüncü çeyreğinden bu yana gördüğü en büyük çeyrek rallisini genişletti. Japon ve Hong Kong borsalarındaki işlem hacimleri 30 günlük ortalamanın yüzde 20 altında seyrederken, Çin'de piyasalar tatil sebebiyle kapalı.

ISM raporundaki yorumlara göre, ABD şirketlerinin kazanç görünümünü, güçlü iç taleple desteklenerek iyileşebileceğine dikkat çeken Trust&Banking co.'nun Tokyo'daki kıdemli stratejistlerinden Hitoshi Asaoka, Çin piyasası kapalı olsa da, insanların Fed'in tutanaklarını ve istihdam rakamlarını beklediğini söyledi.