Advertisement

Avustralya Merkez Bankası gösterge faiz oranını değiştirmedi ve beklenenden daha yavaş gerçekleşen büyümenin enflasyonu daha da yavaşlatması ve bunun sonucu lokal para biriminin ve tahvil faizlerinin daha da düşürmesi durumunda politikayı gevşetmekte istekli olacağı işaretini verdi.

Başkan Glenn Stevens, bugün yaptığı açıklamada, "Kurul, üretim büyüme hızının daha önceki tahmine göre biraz düşük kaldığı değerlendirmesinde bulundu, ancak ayrıca, para politikasında gevşemeye gitmeden önce, enflasyon görünümü için açıklanacak fiyat verilerini görmek gerektiğini düşündü" dedi. Avustralya Merkez Bankası, politika faizi olan gecelik nakit-oranı hedefini değiştirmeyerek yüzde 4.25'te bıraktı. Bloomberg News'un anketine katılan 24 ekonomistin tümü de faizin sabit tutulmasını bekliyordu.

Geçen yılın sonlarına doğru yapılan üst üste iki faiz indiriminin ardından, banka, üç ay üst üste faiz değişikliğine gitmedi. Bu hareket, bankanın, ABD şirketlerinin daha fazla kişiyi işe almaya devam edeceğine, Avrupa'da resesyonun ılımlı kalacağına, Çin'in büyümesinin daha sürdürülebilir bir hızda devam edeceğine ve iç istihdamın kaynak projelerden sağlanacak 456 milyar Avustralya doları (475 milyar dolar) tutarındaki fonla destekleneceğine olan güvenini işaret ediyor. Böyle bir sonuç, daha yüksek ücretler ve daha hızlı fiyat artışı risklerini beraberinde getirirken, Stevens, enflasyonunun önümüzdeki bir ila iki yıllık dönemde yüzde 2 ile yüzde 3 arasındaki hedef aralığının içinde kalacağını kaydetti.

Stevens, "ABD ekonomisi ılımlı bir genişlemeyi devam ettiriyor" dedi ve "Çin'deki büyüme, istendiği üzere, ılımlı hale geldi ve gelecekte muhtemelen daha ölçülü ve sürdürülebilir bir hızda kalacak" değerlendirmesinde bulundu.