Advertisement

ABD'de petrol talebinin azaldığına dair beklentilerle petrol fiyatları 6 haftanın en hızlı yükselişini sonlandırarak geriledi.

New York'ta vadeli kontratlar yüzde 0.4 kadar değer yitirdi. Yarın Enerji Bakanlığı'nın açıklayacağı verilere göre ülkedeki petrol stoklarının Ağustos'tan beri en yüksek seviyeye çıkmış olması bekleniyor.

Dün ABD'de Mart'ta imalat sanayinin tahminlerden fazla büyüdüğünü gösteren verilerle fiyatlar yükselmişti. Bu yıl emtia İran'a yönelik kaygıların etkisiyle yüksekte seyrediyor.

Sydney'deki Fat Prophets'te analist olan David Lennox, talebin aylardır baskı altında olduğunu, şu anda da bir ilerleme görülmediğini belirtti. Analist, fiyatların İran nedeniyle bu seviyelerde olduğunu da sözlerine ekledi.

Mayıs teslim emtia Nymex'te 44 sent artarak varil başına 104.79 dolar oldu. Dün fiyat yüzde 2.2 yükselmiş ve 105.23 dolar olarak 28 Mart'tan beri zirveye çıkmıştı. Bu yıl fiyatlar yüzde 6.1 yüksekte seyrediyor.

Mayıs teslim Brent petrol de ICE Futures Europe'ta yüzde 0.4 artarak 124.98 dolardan işlem gördü. Avrupa'nın gösterge kontratı New York'ta işlem gören Batı Teksas petrolüne oranla 20.14 dolar prim yaptı.