Advertisement

Spot altının ons fiyatı Singapur'da 1,679.73 dolar oldu. Son iki günde külçe altın yüzde 1 değerlenirken dolar ise altı para biriminden oluşan sepet karşısında yüzde 0.4 değer yitirdi. ABD para birimi bugün açıklanacak fabrika siparişleri verisi öncesinde euro karşısında da düşük seyrediyor.

Haziran teslim altın Comex'te ufak değişimle 1,680.30 dolardan işlem gördü. ABD'de dün açıklanan verilerde Mart ayında imalat sanayinin beklenenden hızlı büyüdüğü görüldü. Ülkede ISM İmalat sanayi endeksi Mart'ta 53.4'e yükseldi. Açıklanan bu veri, dünyanın en büyük ekonomisinin iyileştiğine işaret ederken Asya Borsaları da veriden desteklendi.

HSBC Securities'de analist olan James Steel bir raporunda "Altın fiyatları riskli barkıklardaki yükselişten destek buluyor" ifadelerini kullandı. Analist, "Eğer Hindistan'da düşük talebin olduğu bir durumda fiyatlar yükselirse ya diğer gelişen piyasaların talebi artıyordur ya da yatırım talebi Hindistan'daki düşüşü dengelemeye yeterlidir" ifadesini kullandı.

Spot gümüşün ons fiyatı yüzde 0.5 arttı ve 33.1275 dolar oldu. Dün metal 33.23 dolara çıkarak 14 Mart'tan beri en yüksek seviyeyi gördü. Spot platinin onsu yüzde 1.1 kadar artarak 1,669 dolar oldu ve iki haftanın zirvesine çıktı. Spot paladyumun onsu ise yüzde 1'lik artışla 662.38 dolardan işlem gördü.

Dünya Altın Konseyi'ne göre geçen sene yıllık bazda en büyük altın talebi Hindistan'dan gelirken bu yıl Çin'in ülkeyi geçmesi bekleniyor. Verilere göre Hindistan'ın külçe altın ithalatı Mart ayında 15 ila 20 ton arasında gerçekleşti. Geçen sene aynı dönemde bu rakam 75-80 ton civarındaydı.