Advertisement

Akaryakıt kaçakçılığının yakın takip altına alındığını bildiren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Vergi Denetim Kurulu'nun yürüteceği çalışmalarla, başta on numaralı yağ kullanımı olmak üzere, akaryakıt kaçakçılığından kaynaklanan vergi kaybının önleneceğini belirtti.

Bakan Şimşek'in talimatıyla, Vergi Denetim Kurulu, akaryakıt kaçakçılığından kaynaklanan vergi kaybının önlenmesi amacıyla, bir dizi tedbiri yürürlüğe koydu.

Maliye Bakanı Şimşek, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu çalışmaların, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığına bağlı olarak, Ankara ve İstanbul'da kurulmuş olan Organize Vergi Kaçakçılığı ile Mücadele Grup Başkanlıkları tarafından yürütüleceğini kaydetti.-Veri ambarından yararlanılarak, risk analizi yapılacak-Şimşek, bu kapsamda, Maliye Bakanlığının veri ambarının kullanılarak, riskli mükelleflerin tespit edileceğini ve bunlar hakkında vergi incelemesi yapılacağını bildirdi.

Bakan Şimşek, Maliye Bakanlığının veri ambarında mükelleflerin tüm beyanname bilgilerinin, ortaklık yapılarının, mal alış satış bilgilerinin, önceki yıllarda yaptığı yükümlülük ihlallerinin, kuruluştan itibaren neredeyse attığı tüm adımların bulunduğunu söyledi.

Vergi Denetim Kurulu'nun bu bilgilerin tümünden yararlanarak, inceleme yapacağını kaydeden Şimşek, bu incelemeler yapılırken, bir taraftan mükelleflerin profillerinin çıkarılmasının, buna uygun vergi inceleme tekniklerinin geliştirilmesinin ve vergi kaybı boyutunun tespitinin amaçlandığını ifade etti.-Mevzuat boşlukları kapatılacak-Maliye Bakanı Şimşek, Vergi Denetim Kurulu tarafından vergi incelemeleri yapılırken, vergi mevzuatının tüm yönleriyle irdelenip, akaryakıt kaçakçılarının kullandıkları mevzuat boşluklarının kapatılacağını da bildirdi.

Şimşek, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak, akaryakıt kaçakçılarının etrafındaki çemberin daraltılacağını söyledi.-Yazar kasa sistemleri de denetimden nasibini alacak-Akaryakıt istasyonlarındaki yazar kasa sistemlerinin de denetleneceğini belirten Şimşek, burada temel hedefin, akaryakıt istasyonlarındaki pompa-yazar kasalarının mevzuata uygun çalıştırılıp çalıştırılmadığının kontrolü olacağını da kaydetti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Nisan 2012 Pazartesi, 00:25 Misafir yaklaşık 20 yıldır kuzey ırakın tüm kaçak sektörlerini türkiye iç pazarında kullandırıp göz yumdunuz maşallah yeni başladınız ha... vergi üretenlerin sırtında yaşayan şu milyonları sırtımızdan indirecek bir babayiğit yok mu...
08 Nisan 2012 Pazar, 16:58 Misafir kaçakçımıydı örgüt mensubu bunun altında yatanlar farlı şeyler ama yük erzurumdan batıya doğru değilmi kaçak elektrik, kaçak mazot daha neler neler yükle vergisini ödeyenin sırtına na sıl olsa taşıyor kanun kitap orada