Advertisement

ABD'de beklenenden kötü gelen istihdam verisi ve Hindistan'da grev yapan kuyumcuların grevini sonlandırmasıyla altın fiyatları yükselişe geçti. Paladyum fiyatları da ralli yaptı.

Spot altının ons fiyatı Singapur'da yüzde 0.8 kadar artarak bir haftanın en yüksek seviyesi olan 1,648.80 dolara çıktı. Külçe altın geçen hafta yüzde 1.9 kadar değer kaybetmişti. Bunda Fed'in parasal genişlemeye gitmeyeceğine dair spekülasyonla doların ralli yapması etkili oldu.

ABD'de cuma günü açıklanan verilere göre tarım dışı istihdam mart ayında 120 bin kişi yükseldi. Bu, 5 aydaki en düşük artış. Ekonomistler istihdamın 205 bin artmasını bekliyordu.

Verinin etkisiyle bugün Asya'da Borsalar düşerken dolar da yen karşısında bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Citic Futures analisti Xiang Nan istihdam verisinin doları zayıflattığını ve güvenli liman talebini atrtıdığını kaydetti. Analist, "Piyasa geçen haftaki kayıpların ardından güçleniyor" ifadesini kullandı.

Bugün açıklanan bir veriye göre Mart ayında Çin'de tüketici fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 3.6 arttı. Bu verinin de altın talebini artırabileceği belirtiliyor.

Hindistan'da ise Maliye Bakanı Pranab Mukherjee'nin hükümetin vergiler konusunu gözden geçireceğini belirtmesiyle mücevhercilerin grevi 21 gün sonra sona erdi.

Hindistan ve Çin dünyanın en büyük altın tüketicileri.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Nisan 2012 Pazartesi, 22:34 Misafir bakacaz omarim bundan sonra harekrtli olacak ya sabi arkadaşlarr 2012 ağustos altin gr 117 2012 sonu 128 beklenmektedi̇r şimdiden hayili olsun