Advertisement

Kuzey Kore'de roket geriliminin güvenli varlık arayışını artırması ve Japonya'nın cari dengesinin yeniden fazla vermesi üzerine yen, tüm önemli para birimleri karşısında güçlendi.

Almanya'da bugün açıklanacak olan ve Şubat ayında düşüşe işaret etmesi beklenen ihracat rakamlarının öncesinde euro, yen karşısında 1 ayın en düşük seviyesine geriledi. Dolar ise, bu hafta açıklacak olan ve ABD'de enflasyonun gevşediğine işaret etmesi beklenen verinin öncesinde yene karşı değer kaybetti. İsviçre frankı, euro karşısında merkez bankasının koyduğu tavan seviyesi olan 1.20'ye kadar çıktı ve ülkenin yeni bir müdahalede bulunacağına ilişkin spekülasyonları tetikledi.

Piyasaların risk duyarlılığının yüksek olmasını ve yendeki alımların da buna bağlı olarak devam etmesini beklediğini söyleyen Ueda Harlow Ltd.'ın kıdemli analistlerinden Toshiya Yamauchi, insanların Avrupa ekonomisindeki aşağı yönlü risklere odaklanmış olduğunu ve bu durumun da şimdilik değişecekmiş gibi görünmediğini belirtti.

Yen, euro karşısında 106.18 seviyesinden 7 Mart'tan bu yana en yükseğini test etti. Japon yeni, dolar karşısında da yüzde 0.2 değerlenerek 81.44'e çıktı. Yen, dolar karşısında daha erken saatlerde 81.20 düzeyinden 8 Mart'tan bu yana en yükseğini kaydetmişti. Euro/Dolar paritesi yüzde 0.2 düşüşle 1.3067 dolara geri çekildi.

Avustralya, Yeni Zelanda ve İngiltere Borsaları tatil sebebiyşe kapalı.

Japonya'nın Şubat ayı cari dengesi 1.18 trilyon yen fazla verdi.