Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın daha fazla parasal teşviğe gitmeyebileceğinin sinyalini vermesinin, büyümenin yavaşlayacağına ve ham madde taleplerinin azalacağına ilişkin endişeleri artırmasıyla hedge fonları, emtianın yükseleceğine yönelik pozisyonlarını ikinci haftalarında da azalttı.

Para yöneticileri, 3 Nisan'da sonlanan haftada 18 vadeli emtia kontratı ve opsiyonlarındaki net uzun vadeli pozisyonlarını yüzde 2.8 oranında azaltarak 1.1 milyon kontrata düşürdü. Mısır fiyatlarının yükseleceğine yönelik pozisyonlar Şubat'tan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Spekülatörler, ham petrol fiyatlarının yükseleceğine ilişkin pozisyonlarını da düşürdü.

Fed'in 13 Mart toplantısı tutanakları, banka yetkililerinin ekonomide ciddi sorun görülmediği sürece daha fazla teşvik uygulanmasından yana olmadıklarını gösteriyor. 24 ham maddeyi kapsayan Standard&Poor's GSCI Endeksi, Fed'in parasal teşvikleri sayesinde Aralık 2008'den Haziran 2011'e kadar yüzde 80 sıçradı. ABD ekonomisinin bu ve önümüzdeki çeyrekte hızlanması bekleniyor.

Piyasanın teşviğe bağımlı hâle geldiğini savunan SICA Wealth Management'ın New Jersey'deki başkanı Jeffrey Sica, bu piyasanın da likidite enjeksiyonlarıyla desteklenmiş olduğunu, o sebeple likiditesi bırakıldığında düşüşe geçeceğini belirtti.