Advertisement

Rusya Merkez Bankası, "orta vadeli" nflasyon risklerinin artmakta olduğunu işaret ederek, dördüncü ay üst üste faiz indirimine gitmedi.

Bank Rossii refinansman faizini değiştirmeyerek yüzde 8'de bıraktı. Bloomberg News'un anketine katılan 22 ekonomistin 21'i bankanın hareketini doğru tahmin etti. Gecelik ihale bazlı repo faizi yüzde 5.25'te tutulurken, gecelik deposit faizi yüzde 4'te bırakıldı.

Dünyanın en büyük enerji ihracatçısı Rusya, enflasyon oranının son yirmi yılın en düşük seviyesine gerilemesine karşın borçlanma maliyetledini değiştirmiyor. Bank Rossii, mevcut piyasa faizlerimim "önümüzdeki aylar için kabul edilebilir" seviyelerde olduğunu kaydetti. Çin, duraklamakta olan büyümesini desteklemek için para politikasını gevşetebilir ve Brezilya Ağustos ayından bu yana beş kez faiz indirimine gitti.

Merkez Bankası, "Orta vadeli enflasyon riskleri, Temmuz ayında çoğu regüle fiyatlar ve tarifelerdeki planlanan fiyat artışlarının tüketici fiyatları üzerindeki etkisinden kaynaklanacak belirsizliklerden dolayı artıyor" yorumunda bulundu.

Bugün yapılan açıklamaya göre, tüketici fiyatları endeksi Mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.7 artarken, enerji gibi volatil fiyatların içerilmediği çekirdek enflasyon yüzde 5.5 arttı.