Advertisement

Portekiz Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) Portekiz bankalarına finansmanının Mart ayında rekor seviyeye çıktığını açıkladı.

Portekiz Merkez Bankası, AMB'nin finansmanının, Şubat ayındaki seviyesi olan 47.6 milyar eurodan Mart ayında 56.3 milyar euroya (74 milyar dolar) yükseldiğini belirtti. AMB'nin finansmanı daha önce, 49.1 milyar euro ile Ağustos 2010'da zirve yapmıştı.

Geçen yılın Nisan ayında, Portekiz, Yunanistan ve İrlanda'nın ardından, yardıma ihtiyaç duyan üçüncü Euro Bölgesi ülkesi oldu ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birliği'nden toplam 78 milyar euro destek alacak. Yardım planı, ihtiyaç duyulduğunda, Portekiz bankalarına 12 milyar euro destek sağlamayı da içeriyor.

Planın bir parçası olarak, bu bankaların çekirdek Tier 1 rasyolarını 2011 yılının sonuna kadar yüzde 9'a ve 2012 sonnda yüzde 10'a yükseltmeleri gerekiyor.

Frankfurt merkezli AMB, 29 Şubat'ta yaptığı açıklamada, 800 finans kuruluşuna 529.5 milyar euro kredi sağladığını açıkladı. Merkez Bankası'nın ikinci tur üç yıl vadeli kredileri, bölgedeki borç krizinin borçlanma maliyetlerini yükseltmesi ile birlikte, kredilerin donmasını önlemek ve Avrupa bankalarının nakitlerinin bitip kredi vermeyi durdurmalarının önüne geçmek için tasarlandı.

Portekiz'in Borsada işlem gören piyasa değeri açısından en büyük bankası Banco Espirito Santo SA'nın CEO'su Ricardo Salgado, 6 Mart'ta yaptığı açıklamda, bankanın 3 yıl vadeli AMB kredilerinden 5 milyar euro aldığını kaydetti. Aynı gün, ülkenin en büyük beşinci bankası Banco BPI SA'nın CEO'su Fernando Ulrich, 2 milyar dolarlık 3 yıl vadeli kredi için başvuruda bulundu.

Avrupalı bankalar, Aralık ayındaki ilk tur 3 yıl vadeli kredi imkanından 489 milyar euro kullandılar.