Advertisement

ABD ekonomisinin hâlen daha küresel finansal krizden tam olarak toparlanamamış olduğunu savunan Fed Başkanı Ben Bernanke, finansal piyasalarda istikrarı sağlamak için daha fazla düzenlemenin gerektiğini belirtti. Geleneksel kontrollerin ötesine çıkılması gerektiğine dikkat çeken Bernanke, "gölge bankacılığından" kaynaklanan risklerin önlenmesi için çok daha fazla düzenleme gerektiğini ve aynı zamanda para piyasası fonlarının dayanıklılığını artırmak için da yeni adımlara ihtiyaç olduğunu savundu.

Bernanke, finansal krizden öğrenilmiş olan en önemli dersi, "gölge bankacılık" olarak adlandırılan problemin büyümesinin, finansal sistem ve ekonomi vasıtasıyla yeni şoklar yaratması olarak ortaya koydu.

Aynı zamanda finansal inovasyonların yakından takibine yönelik düzenlemelerin gerekliliğini vurgulayan Fed Başkanı, reop piyasalarında gün içi verilebilecek kredi miktarının konrol altına alınmasını savundu.

Bernanke, para piyasası gonlarının istikrarını artırmaya yönelik hamle tercihlerine ilişkin bir açıklamada bulunmasa da, ABD'nin SPK'sı SEC'in, şirketlerin sermaye tamponlarını koruması ya da dayanak varlıkların piyasa değerinden amorti edilmesi gibi önlemlerden bahsetti.

Krizin üzerinden 3.5 yıl geçmiş olduğunu hatırlatan Bernanke, "Ancak, ekonomimiz hâlen daha tam olarak toparlanabilmiş değil" dedi.