Advertisement

Yasa koyucuların yönetim kurulu için hükümetin gösterdiği aday göstermesinin 5 gün sonrasında toplanan Japonya Merkez Bankası faiz ve teşvik programında değişikliğe gitmedi. BOJ, faizleri yüzde 0-0.1 aralığında bırakırken, varlık alım programını 30 trilyon yen, kredi programını ise 35 trilyon yende sabit tuttu.

Japon parlamentosunun üst kanadı geçtiğimiz hafta, hükümetin, merkez bankasının yönetim kurulu için aday gösterdiği BNP Paribas SA ekonomisti Ryutaro Kono'yu, kendisinin deflasyon ve teşvik konularında yeterince çaba göstermeyeceği gerekçesiyle reddetmişt i.

Morgan Stanley'den Mizuho Securities'e kadar birçok kuruluşun ekonomistleri, bankanın 27 Nisan'da fiyat görünümünün, hedef enflasyon ve gerçek fiyat büyümesi arasında seyrettiğinin görülmesinin ardından para politikasını gevşeteceğini düşünüyor.

BOJ'un büyük ihtimalle bu ayın ilerleyen günlerinde parasal genişlemeye gideceğini belirten Tokyo'daki Itochu Corp.'un başekonomisti Yoshimasa Maruyama, bankanın, deflasyonu sona erdireceğini söylemesinin ardından üzerindeki baskıların arttığını hissetmeye başladığını söyledi.

BOJ'un kararının ardından yen, dolar karşısında 81.60 seviyesinden işlem gördü. Nikkei 225 Endeksi ise yüzde  0.5 artış kaydetti.