Advertisement

Japonya Merkez Bankası'nın para politikasını değiştirmemesi ve Çin'in beklenmedik bir şekilde doş ticaret fazlası vermesi ile birlikte Asya hisse senetleri düşüşünü beşinci güne taşırken, yen erken saatlerdeki kayıplarını geri aldı. Altın ve bono riski ise yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:28'de yüzde 0.4 aşağıda seyrediyordu. Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 1.1 düştü. Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı, endeksin dün yüzde 1.1'lik düşüşünün ardından yüzde 0.3 yükseldi. yen dolar karşısındaki kaybını yüzde 0.5'ten yüzde 0.1'e daralttı. Altın yükselişini dördüncü güne de taşıdı ve bir ayı aşkın sürenin en uzun çıkış dönemini yaşadı. Petrol fiyatları yüzde 0.2 düştü. Avustralya ve Japonya şirketlerinin bonolarının temerrüte karşı sigorta maliyetleri (CDS'ler-bono riskleri) 30 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Tüm Asya piyasalarının tatilden dönerek açık olduğu bu çeyreğin ilk işlem gününde, Japonya Merkez Bankası politika faizini değiştirmedi ve hiçbir politika yapıcı teşvik konusunda bir öneride bulunmadı. Çin geçen ay, ithalat büyümesinin tahminlerin altında kalmasının etkisi ile dış ticaret fazlası verdi. İthalatın beklenenden düşük çıkması, daha güçlü bir yavaşlama endileşerini artırdı. Fed Başkanı Ben S. Bernanke, dün yaptığı konuşmada, ABD ekonomisinin halen finansal kriz sonrası "tam toparlanmadan uzak" olduğunu söyledi.

Sydney'de AMP Capital Investors Ltd.'den yatırım strateji müdürü Shane Oliver, "Yatırımcılar halen büyümenin güçlü olmadığı korkusunu taşıyor ve eğer teşvik olmazsa, bu olumsuz bir faktör olacak" dedi ve "Yatırımcılar toparlanmanın kırılgan olduğunu söylüyor ve ya büyüme artar ya da daha fazla teşvik olur" değerlendirmesinde bulundu.