Advertisement

ABD’DEN BEKLENEN DÜŞÜŞ GELDİ

Cuma günü beklentilerin altında kalan Tarım Dışı İstihdam verisiyle beraber ABD hisse senetleri vadeli işlemlerde sadece 45 dakika işlem görebilmiş ve % 1’lik bir geri çekilme yaşadıktan sonra dün de Çin’den gelen TÜFE haberiyle bu hacimde bir düşüş daha gerçekleştirmişti. Spot piyasanın açılmasıyla kayıplar daha sınırlı kalsa da S&P 500 Endeksi günü % 1.14 gerilemeyle 1.382 puandan tamamladı. Bankacılık Endeksi % 1.92 çakılırken altyapı ve metal sektörleri % 1’den az gerileyerek göreceli olarak sağlam kaldılar. Vadeli işlemlerde ise S&P kontratları % 0.13 primli. Dolar Endeksi 79.66’ya gerilerken ABD 10 yıllıkları % 2.0456 bileşikten işlem görüyor. Dün Bernanke’nin finansal piyasaların daha fazla düzenlemeye ihtiyacı olduğunu söylediği konuşmasında, finansal krizden sonra toparlanmanın hala tam olmadığını belirtmesi kimi yatırımcılarda yeni tur varlık alımı fitilini ateşlemiş durumda. Bugün Alcoa ile başlayacak olan ABD bilançoları yakından takip edilecek ve hisse senetlerine ilginin devam edip etmeyeceği yatırımcıların radarında olacak.

ASYA’DA YÖN YOK

ABD Borsalarının moralsizliğiyle güne merhaba diyen Asyalı yatırımcılar MSCI Asya Endeksi’ni yatayda tutmayı başardılar. Değişim göstermeyen endekste Japonya ve Hindistan gibi endeksler yeşili işaret ederken Çin ve Hong Kong kırmızıdalar. Japonya’da günün merakla beklenen açıklamaları Merkez Bankası’ndan geldi. Politika faizini % 0 ile % 0.1 arasında sabit bırakan BOJ (Japonya Merkez Bankası), krei programını 35 trilyon Yen’de tutarken varlık alım fonunu da 30 trilyon Yen olarak belirledi ve değişikliğe gitmedi. Küçük pozisyonlar tarafından yeni gevşeme beklenirken, beklentiler karşılanmayınca % 0.4 düşüşte olan Yen kayıplarını telafi etti ve Dolar/Yen 81.42’ye geriledi. 10 Asya para biriminden oluşan JP Morgan-Bloomberg Endeksi % 0.04 yukarıda. Çin’den gelen Mart ayı  dış ticaret verisi ise beklenenin aksine pozitif oldu. İthalattaki artışın tahmin edilenin yarısı kadar olması hem dış alımda hem de dış satımdaki yavaşlamayı gösterdi. Öbür tarafta medya sitelerine düşen haberlerde ülkenin Doğu’sunda bir gayrimenkul şireketinin iflas ettiği yönündeki söylenti de algılamayı yaralıyor. Son darbe ise bankaların ‘Monopol’ olduğunu söyleyen Başbakan’ın yeni düzenlemeler istemesi oldu. Şanghay Bileşik Endeksi % 1.01 geriliyor. Nikkei 225 Endeksi’nde kayıp % 0.12 ile sınırlı.

EMTİADA GERİLEME YAŞANDI

İran ve görüşmeciler olarak adlandırılabilecek P5 + 1 zirvesinin İstanbul’da yapılacağı haberleri görüşme zemini arandığı yönünde yorumlanınca iran gerginliği sebebiyle alınan yukarı yönlü petrol pozisyonlarının bir kısmı kapatıldı. Brent petrol 121 dolara inerken güne varil başına 122.23’ten devam ediyor. Teksas tipi ham petrol 102.25’ten alıcı buluyor. ABD’de zayıf ekonomik veri sonrasında kısmen canlanan varlık alımı umudu değerli metallerde detsek verirken Hindistan’da sona eren kuyumcu grevi de diğer bir etken. Spot altın 1.651 dolara tırmandı ve % 0.67 primli. 31.7’ye yükselen gümüşte de prim aynı miktarda. Paladyum ve platinde ise alımlar göreceli olarak daha kuvvetli. 7 ayın zirvesinde gezen soyada stokların düşünülenden az olduğunun açıklanacağı yönünde spekülatif fiyatlama görülüyor. Buğday ve mısırda karışık bir görüntü hakim, soyadaki artış ise % 0.33 büyüklüğünde. Baz metaller alıcılı seyrederken vadeli işlemlerde bakır % 0.51 primli ve son 3 ayın dibinden yükselmeye çalışıyor. Londra’da ise ton başına 8.221 dolara geri çekilerek % 1.7 düşen metal böylece son 1 ayın en düşüğüne inmiş oldu.

İÇERİDE STAND-BY MODU

Tahminleri aşan Sanayi Üretimi Verisi sonrasında ilk verilen tepki sınırlı da olsa TL al / Faiz sat şeklinde olsa da gün ilerledikçe işlemcilerin pozisyonlarına sahip çıkmadıkları görüldü. Yıllık % 4.4 artış kaydeden verinin büyümenin devam ettiği yönündeki sinyali olumlu algılandı. Takvim ve mevsimsellikten arındırılmış verinin ise hafif büyümeye işaret ettiği görüldü. Dolar / TL ABD seansında 1.80’in züerine çıksa da güne 1.7961’den başlıyor. Sepet Kur 2.0761’de ve TCMB’nin sıkılaştırmayı bıraktığı seviyelerden işlem görmeye devam ediyor. Gösterge faiz % 9.35’den kapanış yaptı. Teknik seviyelere bağlı alımlar gören İMKB 100 Endeksi % 0.21 düşerken 60.813 puandan kapanış yapıldı. Gün içinde 60.474 puana kadar satılan endekste banka hisseleri günü artıda tamamlarken sanayi hisseleri seansı ekside tamamladılar. Bugün itibariyle 4 günlük tatilden dönen Avrupa’da İspanya’nın bütçe kesintileri izlenecek.

 

Bugün açıklanacak veri akışı şu şekilde :

 

09.00 Mart Almanya ticaret

09.00 Şubat Almanya cari açık

09.00 Mart Japonya makine siparişleri

09.45 Şubat Fransa sanayi üretimi

10.00 TÜİK, Şubat 2012 dönemi Dış Ticaret Endeksleri

13.00 OECD öncü ekonomik göstergeler

17.00 Şubat ABD stoklar

24.00 Alcoa karı açıklanacakGökhan Şen

Bloomberg HT Araştırma Bölümü