Advertisement

Çin'in beklenmedik şekilde ithalatlarındaki düşüşün etkisiyle dış ticaret fazlası vermesi ve Japonya Merkez Bankası'nın teşvikleri sabit bırakmasının ardından Asya Borsaları geriledi. MSCI Asya Pasifik Endeksi 5. gününde de düşüş kaydetti.

Dün 10 bin kişiyi işten çıkaracağını açıklamış olan Sony Corp., Japonya Merkez Bankası'nın kararının ardından yükselen yenin etkisiyle kayıplarını genişletti. China Resources Land Ltd. ve diğer Çinli imar şirketleri, Çin'de beklentinin üzerinde gelen ihracat rakamlarının ve enflasyondaki artışın parasal genişleme alanını daraltmasından ötürü geriledi. Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd., ham petrol fiyatlarının düşmesiyle yüzde 0.5 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, tüm Asya piyasalarının açık olduğu bu ayın ilk gününde yüzde 0.3 kayıpla 123.82 puana geriledi. Japon borsaları hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi, Hong Kong ve Avustralya'da hisselerin 4 günlük tatilinin ardından ABD'deki istihdam ve Çin'deki enflasyon verilerini fiyatlamasıyla yüzde 0.5 düştü.

Yatırımcıların büyümenin yeterince güçlü olmadığına ilişkin hâlâ korkularının olduğunu ve eğer teşvik olmazsa bunu olumsuz algılayacaklarını belirten AMP Capital Investors Ltd.'ın yatırım stratejileri müdürü Shane Oliver, yatırımcıların, büyümenin kırılgan olduğunu ifade ettiğini söyledi.