Advertisement

İthalat büyümesinin beklentinin altına kalmasıyla Çin'in beklenmedik şekilde dış ticaret fazlası vermesi üzerine yavaşlama endişeleri arttı; Çin Borsası geriledi. Şanghay Bileşik Endeksi son 1 haftanın en düşük seviyesine işaret etti.

China Sosco Holdings Co., Mart ayında ihracat ve ithalatın beklenmedik oranda düşmesiyle değer kaybeden nakliye şirketleri arasındaki düşüşe öncülük eti. Tianjin FAW Xiali Automobile Co., satışların geçtiğimiz ay düşmesinin sonucunda son 2 haftanın sert kaybını kaydetti. Çin'in en büyük bakır üreticisi Jiangxi Copper Co., ABD'den gelen istihdam rakamlarının etkisiyle taleplerin düşebileceğine yönelik endişe üzerine yüzde 1.6 değerkaybetti.

Zayıflayan ekonomik büyümenin, piyasanın en büyük endişe kaynağı olduğunu belirten Shanghai Kingsun Investment Management&Consulting Co.'nun fon yöneticilerinden Dai Ming, dış talebin de hâlâ düşük olmaya devam ettiğini söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.9 kayıpla 2,265.85 puana gerilerken, CSI 300 Endeksi yüzde 1.2 düşüşle 2,466.30 puandan işlem gördü. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 1.1 aşağıda kapandı.

Endeksteki 30 günlük volatilite bugün 17.6 ile bu ayın en düşük seviyesine işaret etti. Endekste işlem hacmi dün 6 milyar hisse ile bu yılın günlük ortalamasının yüzde 31 altına işaret etti.

Bugünkü rakamlar ve dün açıklanan enflasyon verilerinin, yetkilileri para politikasını gevşetme konusunda daha ihtiyatlı olmaya itebilir. Şanghay Endeksi bu yıl yüzde 3 yukarıda seyrediyor.