Advertisement

Çin ekonomisi yılın ilk çeyreğinde muhtemelen son üç yılın en yavaş büyümesini gösterdi. Bu durum, sıçramayı gerçekleştirmek ve küresel büyümeyi desteklemek için parasal gevşeme ve ihracatçılara desteğin ortamını oluşturuyor.

Çin'de gayrısafi yurtiçi hasılanın (GSYİH) 2012'nin ilk çeyreğinde, geçen yılın dördüncü çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8.9 büyümesinin ardından, Bloomberg News'un anketine katılan 41 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, yüzde 8.4 artması bekleniyor. Veriler, aynı zamanda, Mart ayında, sanayi üretiminin ve perakende satışların da arttığı ve sabit varlıklar üzerindeki harcamaların yavaşladığını gösterebilir.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. ve HSBC Holdings Plc, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin, Başbakan Wen Jiabao'nun bankalara uygulanan zorunlu karşılık faizini düşürmesi ve fonları altyapı projelerine ve küçük işletmelere aktarması ile birlikte, bu çeyrekte yukarı yönde kıpırdayacağı tahmininde bulunuyorlar. Bu durum, ABD'de istihdam artışının Mart ayında beklenenden az artması ve Avrupa borç krizine yönelik endişelerin yenilenmesi ile gölgelenen küresel büyümeye destek sağlayabilir.

Hong Kong'da ANZ'nin Çin başekonomisti ve daha önce Dünya Bankası'nda çalışmış olan Liu Li-Gang, "Çin'in yavaşlaması tünelin sonuna ulaşmış durumda ve zira büyüme hız kazanmaya başlayacak" dedi ve "Wen'in tedbirleri ile kredilerideki büyümenin zayıf emlak satışları ve ilgili tüketimin azalmasının etkisini gidermesinin ardından, bu çeyrekte başlayan büyümedeki sıçrama dünya ekonomisindeki toparlanmaya istikrar kazandıran bir unsur olacak" değerlendirmesinde bulundu.