Advertisement

ABD Merkez Bankası Fed'in Bej Kitap raporunun ılımlı büyümeye işaret etmesi ve Fed'in esnek para politikasının büyük ihtimalle süreceğinin sinyalini vermesi Asya paralarını destekledi.

Filipin pezosu ve Malezya ringgiti, iki ülkeden gelen ve Şubat'ta ihracatların arttığını gösteren verilerin ardından tırmandı. Fed Başkan Yardımcısı Janet Yellen, bankanın, yüksek getirili gelişen piyasa varlıklarına da fon akışını destekleyen esnek para politikasını savundu. Endonezya rupisi dünkü depremin ardından 3 haftanın en düşüğünden geri sıçradı.

Fed'in gevşemeden yana tavrını beklenenden daha uzun süre daha sürdürebileceğini belirten Singapur'daki Forecast Pte'nin ekonomistlerinden Radhika Rap, bunun Asya paralarını yukarı çektiğini, değerlenmede ihracat rakamlarının da etkisinin olduğunu söyledi.

Tayland bahtı yüzde 0.3 değerlenerak 30.78'e; rupi yüzde 0.3 kazançla 9,174'e yükseldi. Güney Kore wonu, ringgit ve pezo ise yüzde 0.2'şer güçlenerek sırasıyla 1,141.80; 3.0728 ve 42.660 seviyelerinden işlem gördü.

Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi ikinci gününde de yükselirken, endeksin 60 günlük volatilitesi yüzde 3.27'de seyretti. Şubat ayında ihracatlar Filipinler'de yüzde 14.6; Malezya'da ise yüzde 14.5 arttı.