Advertisement

Avrupa hisse sentleri, kamu hizmet şirketleri ve petrol üreticilerinin hisselerine gelen satışlarla kazançlarını geri verdi. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse senetleri ise yükseldi.

Gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0.1 yükselerek Londra saati ile 08:44'te 254.57 puana geldi. Endeks 10 Nisan'da, Avrupa borç krizinin yeniden ortaya çıkacağı endişeleri ve ABD'de tarım dışı istihdamın Mart ayında beklenenden daha az artmasının ardından, Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine indi.

Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.3 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6'lık bir çıkış gerçekleştirdi.

Kopenhag'da, Avrupa hisse senetleri için "overweight" tavsiyesine sahip Danske Bank A/S'nin şef hisse senedi stratejisti Morten Kongshaug, "Geçen hafta gördüğümüz sadece bir düzeltmeydi" dedi ve "Borç krizi en büyük endişem olarak kalmaya devam ediyor, ancak ilk çeyrek karları yatırımcıları sakinleştirecek çok fazla potansiyele sahip, özellikle Avrupalı bankaların iyi gittiğini gösterirse" değerlendirmesinde bulundu.