Advertisement

Çin'de yeni yuan kredileri ve para arzı büyümesi geçen ay, Başbakan Wen Jiabao'nun bankaların zorunlu karşılık faizini düşürmek ve küçük işletmelere finansman desteği sağlamak yoluyla ekonomiyi destekleme yönünde attığı adımlarından  sonra hızlı artışlar gösterdi.

Çin Merkez Bankası'nın bugün internet sitesinden yaptığı açıklamada, yerel para cinsinden kredilerin mart ayında 1.01 trilyon yen (160.1 milyar dolar) olduğunu kaydetti. Bu miktar, Bloomberg News'un anketine katılan 28 ekonomistin tahminlerinin tümünün üzerinde gerçekleşti. Geniş anlamda para arzı M2 ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13.4 genişledi. Ülkenin Döviz rezervi ise, dördüncü çeyrekte 10 yılı aşkın süredir ilk kez düşüş gösterdikten sonra, 31 Mart itibariyle 3.31 trilyon dolara çıktı.

Bu veriler, Çin'in daha derin bir yavaşlama yaşamayacağı konusunda yatırımcıları rahatlatabilir. Yarın açıklanacak olan ilk çeyrek gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYİH) verisinin, Bloomberg News'un ankerine katılan ekonomistlerin tahmin medyanına göre, yüzde 8.4 ile son 11 çeyreğin en yavaş artışını göstermesi bekleniyor.

Şanghay'da Bank of Communications Co. başekonomisti Lian Ping, "Kredi talebi, daha fazla şirketin tatil sonrası yeniden üretime başlaması ve hükümetin birinci konut için mortgage kredilerine destek verebileceğini dile getirmesinin ardından, kademeli bir şekilde artıyor" dedi ve "Zorunlu karşılıkların düşürülmesi dahil ilave politika gevşemesi kredi büyümesini destekleycek " değerlendirmesinde bulundu.