Advertisement

Konuya yakın bir kaynak, Dünya Bankası'nın 25 üyeli yönetim kurulunun, 30 Haziran'da Robert Zoellick'ten boşalacak koltuğa oturacak yeni başkanını belirlemesinin beklendiğini belirtti.

Kaynak, Dünya Bankası'nın yeni başkanını ne zaman açıklayacağına ilişkin ise bilgi vermedi.

Yoksullukla mücadele ve kalkınmayı desteklemeye odaklanan 187 üyeli Dünya Bankası Yönetim Kurulu, ABD'nin aday gösterdiği Jim Yong Kim, Nijerya Maliye Bakanı Ngozi Okonjo-Iweala ve eski Kolombiya Maliye Bakanı Jose Antonio Ocampo ile hafta içinde görüşmeler yaptı.

Dünya Bankası'nın Yönetim Kurulu, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası bahar toplantılarının yapılacağı 20-22 Nisan'a kadar başkan seçimini tamamlamayı hedefliyor.

Dünya Bankası Başkanı Zoellick, 16 Şubat'ta 5 yıllık görev süresinin dolacağı 30 Haziran'da görevini bırakacağını açıklamıştı.

Dünya Bankası'na, 1944'te kurulmasından bu yana Amerikalılar başkanlık ederken, kardeş kuruluşu Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) başkanları da her zaman Avrupalı oldu.

Gelişmekte olan ülkeler bu geleneğini kırmaya çalışsalar da ABD'nin Dünya Bankası Yönetim Kurulu'nda en büyük oy hakkına sahip olması, kimin başkan olacağına karar vermede önemli avantaj sağlıyor.