Advertisement

Gelişen piyasa hisselerinin önemli bölümü, Çin ve Hindistan'ın yavaşlayan ekonomilerini desteklemek için para politikalarını gevşetebileceği beklentilerinin Kuzey Kore'nin füze denemesinin etkilerini gidermesi sonrası alış ağırlıklı seyrediyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.1 yükselerek, Hong Kong saati ile 15:41'de 1,017.15 puana çıktı. Endekste, düşen bir hisse senedi karşılığı iki hisse senedi değer kazandı. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.8'lik bir ralli yaparken, Hindistan'da Sensex Endeksi yüzde 0.8 yükseldi. Güney Kore gösterge endeksi Kospi, tatilm sonraı işlemlerin yeniden başlamasının ardından yüzde 0.4 kaybetti.

Çin'de yarın açıklanacak olan birinci çeyrek gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYİH) rakamının, Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, yüzde 8.4 ile 2009'dan bu yana en yavaş artışını göstermesi bekleniyor. Hindistan'da bugün açıklanan fabrika siparişleri verisi yüzde 4.1 arttı. Bloomberg anketine göre, bu verinin yüzde 6.7 artış göstermesi bekleniyordu.

Seul'de HI Asset Management Co. fon yöneticilerinden Sohn Je Seong, "Yatırımcıların bekleyişleri hali hazırda düşmüş durumda. Bu nedenle yavaş büyüme rakamları fazla hayalkırıklığı yaratmaz" dedi ve "Bunun yerine, yatırımcılar, bu rakamları hükümetleri adım atmaya zorlayacak faktörler olarak görüyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 11 arttı ve gelişmiş ülkelerin gösterge endeksi MSCI Dünya'daki yüzde 7.3'lük artışa göre daha iyi bir performans gösterdi. Gelişen piyasa endeksi tahmini karların 10.4 katı seviyede değerlenirken, MSCI Dünya Endeksi'nde bu oran 12.3 katı düzeyinde.