Advertisement

Dünyanın en değerli şirketi Apple, 9 Mart 2009'dan bu yana yüzde 653 değerlenerek, Standard&Poor's 500 Endeksi'nin 676.53 puandan 1,368.71 puana çıkışına yüzde 8 oranında katkı sağladı. Apple'ın etkisi, Cisco Systems Inc.'in 1998-2000 yılları arasında piyasaya sağladığı etkinin ardından ikinci geliyor. Diğer yandan S&P 500, Apple olmadan da Mart 2009'dan bu yana ikiye katlandı.

Holland&Co.'nun kurucusu Mike Holland, Apple'ın yükselişinin, yatırımcıların 1990'dan bu yana hisse senedi piyasasında görülen en kapsamlı rallinin yeterince farkına varmamasına neden olduğunu söyledi. Ayılar ABD'deki kazançların, iPhone ve iPad'in üreticisine çok fazla bağımlı olduğunu öne sürerken, Holland gibi boğalar ise ekonominin toparlandığı sinyallerinin, Google'dan Exxon'a ve JP Morgan'a kadar birçok şirketin net gelirlerini ve hisselerini desteklediğini düşünüyor.

Apple'ın etkisinin gözardı edilemeyeceğini, ancak inkarcıların  bunu abarttığını savunan Holland, şirketlerin oldukça iyi performans gösterdiğini, değerlemelerin ise manşetler yüzünden ucuz olduğunu belirtti.