Advertisement

Madrid Hükümeti kemer sıkma politikalarına destek bulmak için "kurtarma" tehdidine başvururken, İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos da kalıcı olması hâlinde borçlanma maliyetlerinin ciddi bir sorun olacağını savundu.

10 yıllık İspanyol tahvillerinin faizi dün yüzde 6'ya kadar tırmanarak, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in kurtarma paketlerine başvurduğu zamanda sahip oldukları faizlerin seviyesine yaklaştı. İspanya'nın 10 yıllık tahvil faizi ile Almanya'nınkiler arasındaki fark da 400 baz puanın üzerinde kaldı.

400 baz puanın üzerindeki farkın, orta vadede kalıcı olması halinde açıkça bir sorun olacağına dikkat çeken Guindos, hükümetin en kısa zamanda harekete geçmesinin ve sorunları çözmesinin gerektiğini söyledi.

21 Aralık'tan bu yana görevde olan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ve hükümeti ise İspanyollara, eğer kamu finansmanı ve büyümenin yeniden sağlanacağına yatırımcılar ikna edilemezse, piyasalara girişinin riskte olacağının sinyalini veriyor. Rajoy, vergi artışları ve bütçe kesintilerini kapsayan kemer sıkma programları için oyverenlerin desteğini almaya çalışıyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Nisan 2012 Perşembe, 17:17 Misafir ab merkez bankası 1 trilyon euro verdi bankalar hala %1 le aldıkları paraı %6 ile satmaya çalışıyor. hata burda yapılıor . bankalra artık para verilmemeli para direk hükümetlere %1 le verilmeli. bizde de durum aynı bankalr la halktan topluyor %21 ile halka geri satıyor . olan parası olmayan yada iş yapmaya çalışana oluyor. mb piyasaya ucuz krediyi direk üretim ve ihracat yapana vermeli. %1 ile döviz verse sanayici üretimi ikiye katlar bu da iş demek aş demek. dünyayı batıran tek bir sebep var oda bankaların aç gözlülüğü. bu sistem ya çökecek ya çöekcek