Advertisement

Banka Çin'in bu yıl için büyüme tahminini yüzde 8,2'ye düşürdü.

Dünya Bankası Çin ile ilgili çeyrek dönem raporunda, dünyanın ikinci büyük ekonomisinin aniden yavaşlayabileceği uyarısında bulunarak, Pekin yönetiminin gerekirse yeni teşvik önlemlerini devreye sokmaya hazır olması gerektiğini belirtti.

Dünya Bankası'nın Çin ekonomisi için ''yumuşak iniş'' beklediği, ancak bu yıl için büyüme tahminini yüzde 8,4'den yüzde 8,2'ye çektiği kaydedilen raporda, ''Yumuşak iniş için görünüm hala yüksek olmakla beraber, büyümenin çok hızlı yavaşlayacağına dair kaygılar bulunuyor'' denildi.

Ekonomideki yavaşlamasının kötüleşmesi durumunda Çin'in büyümeyi desteklemek için vergileri kesmeye ve sosyal harcamaları artırmaya hazır olması gerektiğine işaret edilen raporda, yeni teşvik önlemlerinin, ''uzun vadeli etkileri ve amaçları hesaba katılarak dikkatli biçimde hazırlanmasına ihtiyaç olduğu'' kaydedildi.

Çin'in, ihracatında önemli yere sahip gelişmiş ülkelerin ekonomilerinin yavaşlamasının derinleşmesi ya da kendi emlak piyasasındaki düşüşün daha fazla olması riskiyle karşı karşıya bulunduğu uyarısında bulunan Dünya Bankası, Çin ekonomisinin gelecek yıl ise yüzde 8,6 büyüyeceğini tahmin etti.

Dünya Bankası'nın Çin baş ekonomisti Ardo Hansson düzenlediği basın toplantısında, ''Pekin hükümetinin çok kırılgan bir ortamda fazla esnek olmaya, her ay verileri dikkatle incelemeye ve harekete geçmeye hazır olması gerektiğini'' söyledi.

Ekonominin olumlu unsuru tüketimin güçlü kalmaya devam ettiğini bildiren Hansson, ''Dünyada birşeyler beklenenden daha kötüye giderse o zaman bunun açıkça Çin üzerinde etkisi olacak'' dedi.

Çin yönetiminin, 2008 yılındaki küresel ekonomik kriz sırasında uygulamaya koyduğu 586 milyar dolarlık teşvik önlemleri ekonominin hızla toparlanmasına yardımcı olmuş, ancak geride artan konut fiyatları ve diğer sorunları bırakmıştı.

Dünya Bankası ve Çin kabinesinin düşünce kuruluşu Kalkınma Araştırma Merkezi'nin şubat ayında açıkladığı raporda, Pekin yönetimi, ekonominin hızla yavaşlamasının önüne geçmek ve yüksek gelirli toplum oluşturma hedefine ulaşmak istiyorsa yeni bir ekonomik strateji kabul etmesi gerektiği vurgulanmıştı.

Önceki yıl yüzde 10,4 büyüyen Çin ekonomisinin büyümesi geçen yıl yavaşlamış ve geçen yıl son çeyrekte yüzde 8,9 ile 2,5 yılın en düşük seviyesine gerilemişti.