Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (ECB) üst düzey yetkililerinden Joerg Asmussen, AB ve IMF'den yardım alan İrlanda'nın ek fona ihtiyacı olacağını düşünmediklerini söyledi.

İrlanda'nın RTE radyosuna açıklamada bulunan ECB Yönetim Kurulu Üyesi Asmussen, mevcut yardım programı sona erdikten sonra İrlanda'nın ek fona ihtiyacı olmayacağını düşündüklerini belirterek, ''Temel senaryomuz, gayet net biçimde, İrlanda'nın program sürerken, seneye kademeli olarak piyasalara geri dönmesidir'' dedi.

Asmussen, bununla birlikte, İrlanda'nın uluslararası piyasalara dönebilmesi banka borçlarını ödemesi gerektiğine de işaret etti.

AB ve IMF ile 2010 sonunda 85 milyar euroluk yardım anlaşması imzalayan İrlanda için ikinci yardım olasılığı, özellikle kimi ekonomistler tarafından sıkça gündeme getirilirken bu yöndeki son açıklama geçen ay uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'ten gelmişti.

Hükümetin aksi yöndeki açıklamalarına rağmen Moody's, mevcut yardım programının 2014'te sona ermesinin ardından, İrlanda'nın ek yardım için Avrupa İstikrar Mekanizması'na (ESM) başvurmak durumunda kalabileceği uyarısında bulunmuştu.