Advertisement

Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde, ABD gibi ekonomilerden gelen rakamların ilerlemeye işaret etmesine rağmen, Avrupa'daki borç krizinin, küresel büyüme karşısındaki en temel risk olduğunu belirtti.

Önümüzdeki ayki toplantının öncesinde konuşan Lagarde, Avrupalı hükümetlerin, kriz savunmalarını artırmalarının, çözümün yalnızca bir parçası olduğuna dikkat çeken Lagarde, IMF kaynaklarını artırma çağrısının ardından görülen ilerlemelerden memnmun olduğunu aktardı.

Risklerin geçtiğimiz yılki kadar büyük olmayabileceğinin altını çizen Lagarde, "Ancak yine de hata yapmayalım. Riskler ve ihtiyaçlar hâlen daha yüksek boyutta ve bunu umursamazlıktan gelemeyiz" dedi. ü

IMF Başkanı'nın 6 aydır üzerinde uğraştığı Avrupa'daki borç krizine daha fazla katkı yapılması için 500 milyar dolarlık  ek kredi kaynaklarının bulunması, uzun süredir üye ülkelerin isteksizliğiyle karşılanıyor. Lagarde'ın açıklamaları dün İspanya'nın borçlanma maliyetlerinin, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in uluslararası yardıma başvurduğu zamanki seviyelerine tırmanmasının ardından geldi.

Avrupalı hükümetler geçtiğimiz ay bölgenin kurtarma fonunu sembolik 1 trilyon dolar olarak belirledi.

Lagarde, ABD'den gelen bazı rakamların, ülkenin köşeyi almaya başladığına işaret ediyor olabileceğini ve finansal baskıların Aralık'tan bu yana bir miktar gevşediğini aktardı.