Advertisement

Financial Times gazetesinde bir makale kaleme alan milyarder yatırımcı George Soros, şimdi çok daha ölümcül bir safhaya giren Euro Bölgesi kriziyle savaşmak için, Avrupa'nın bütçe disiplinine odaklanan mali stratejisinin işe yaramayacağını ve mevcut politikaların değişmesinin gerektiğini yazdı.

"Uzaklaşması bir yana, aksine borç krizi daha da kötüleşti" ifadelerini kullanan Soros, Avrupa Merkez Bankası'nın uzun vadeli refinansman operasyonlarıyla yeni başlamış olan kredi sıkılaşmasını hafiflettiğini söyledi. Soros, bu hamlelerin sonucunda finansal piyasalarda görülen rallinin, altta yatan bozulmayı gizlediğini, ancak bunun da uzun sürmeyeceğini belirtti.

Temel sorunların çözülmediğinin altını çizen Soros, kreditör ve borçlu ülkeler arasındaki açığın genişlediğini vurgulayarak, "Kriz şimdi daha az oynak, ancak daha ölümcül bir safhaya girdi" yazdı.

Soros, Avrupa'nın istikrarı bozan sıkıntılarda ayakta kalmasının zor olduğunu ve bu sebeple kıtayı uzun süreli ekonomik durgunluk, hatta daha kötüsünün beklediğini söyleyerek, Latin Amerika ve Japonya örneklerini verdi.

Milyarder yatırımcı ayrıca AVrupa'nın geleceğinin Almanya Merkez Bankası Bundesbank'a bağlı olmadığına dikkat çekti ve Bundesbank'ın kendini güvene alma çabalarının, diğer ülkelerin de benzer çabalarına yol açacağını, piyasanın da bunu görerek daha da bozulacağını belirtti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Nisan 2012 Cuma, 09:25 Misafir anlaşılıyorki soros altından istediği kazancı elde edemedi, üstüne de piyasalardaki ralliyi kaçırdı... şimdi de eminim savaş, kriz her ne varsa çıksa da altın yükselse diye dualar ediyorsun... bu kadar aç gözlü olma...