Advertisement

Kuzey Kore'nin dünya gözlem uydusu taşıyan füze fırlatma girişimi başarısız oldu.

Şinhua ajansının haberinde, sabah erken saatlerde uydunun yörüngeye giremediği, Kuzey Koreli bilim adamlarının başarısızlığın nedenini araştıkları belirtildi.

Şanghay Günlüğü gazetesi de Kuzey Kore'nin gönderdiği roketin Sarı Deniz üzerinde 120 kilometre yükseldikten sonra 4 parçaya ayrılarak düşmüş olabileceğini bildirdi.

Kuzey Kore yetkilileri de füze fırlatma işleminin başarısızlığını kabul ederek, resmi KCNA ajansı aracılığıyla, ''Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti,Kwangmyongsong-3 uydusunu Cuma 07.38'de fırlattı. Kara gözlem uydusu yörüngeye girmekte başarısız oldu. Bilim adamları, teknisyenler ve uzmanlar bu başarısızlığın nedenini incelemekte'' açıklamasında bulundular.

Öte yandan, Japon Savunma Bakanı Naoki Tanaka, Kuzey Kore'nin gönderdiği roketin havalandıktan bir dakika sonra denize düştüğünü söyledi.

Japonya Hükümet Sözcüsü Osamu Fujimura da yaptığı acil basın toplantısında, fırlatmanın ardından düşen roketlerin düşen nesnelerin hiçbir etkisinin olmadığını belirtti.

Osamu, halkın panik yapmasını gerektirecek bir durum olmadığını ifade etti.

Japon Öz Savunma Kuvvetleri dünden bu yana bekleme durumundaydı.

ABD'nin bir savaş teknolojisi olarak değerlendirdiği uzaya füze fırlatma girişiminde bulunan Kuzey Kore, başarısız denemelerine rağmen on yıllardır füze ve uzay teknolojisini geliştirmeye çalışıyor.

1970'li yılların sonlarında 300 km menzilli Sovyet yapımı Sucd-B'nin bir versiyonuyla çalışmalarına başlayan komünist rejim, bu füzeyi ilk kez 1984'te denedi.

1987 ve 1992 arasında 500 km menzilli Scud-C'nin bir türünden yola çıkarak, daha sonra bin 300 km menzilli Rodong-1, 2 bin 500 km menzilli Taepodong-1, 3 bin km menzilli Musudan-1 ve 6 bin 700 km menzilli Taepodong-2'yi geliştiren Kuzey Kore'nin Scud-B, Scud-C ve Rodong-1 denemeleri başarıyla sonuçlandı.

Uzun menzilli Taeopodong-1 füzesi ilk kez Ağustos 1998'de test edildi ve Japonya'nın üstünden uçarak Büyük Okyanus'a düştü.

Eylül 1999'da ABD ile ilişkilerinde düzelme görülen Kuzey Kore uzun menzilli füze denemeleri için moraturyam ilan etti, ancak anlaşma 2005'te ABD'nin "düşmanca" siyaset izlediği gerekçesiyle bozuldu.

Pyongyang 5 Temmuz 2006'da 7 uzun menzilli başarısız füze atışı yaptı. Denemelerden, Alaska'ya ulaşabileceği belirtilen Taepodong-2 kalkışından 40 saniye sonra havada patladı.

BM Güvenlik Konseyi 15 Temmuz 2006'da oybirliğiyle Kuzey Kore'yi füze atışları için kınayan ve Pyongyang'a kısıtlamalar getiren 1718 sayılı kararı kabul etti.

Aynı yılın Ekim ayında Kuzey Kore ilk nükleer denemesini yaptı.

Kuzey Kore, 2007 ve 2008 yıllarında da uzmanlar tarafından meydan okuma olarak yorumlanan askeri tatbikatlar çerçevesinde kısa menzilli füzeler fırlattı.

5 Nisan 2009'da Taepodong-2 füzesinin gelişmiş versiyonu Unha-2 (Galaksi-2) füzesini yörüngeye bir uydu yerleştirme umuduyla fırlatan Kuzey Kore'nin füzesinin ikinci ve üçüncü katları, fırlatma yerinin 3 bin 200 km ötesinde Pasifik'e düştü. Kuzey Kore aynı yılın Mayıs ayında ikinci bir nükleer deneme yaptı.

Güvenlik Konseyi bunun üzerine bu ülkeye ambargoyu ağırlaştıran 1874 sayılı kararı kabul etti.

Son olarak Kuzey Kore bugün Unha-3 füzesini yerel saatle 07.38'de (TSİ 01.38) ülkenin kuzeybatısındaki Tongçang-ri uzay merkezinden fırlattı. ABD ve Güney Kore'ye göre, 100 kilo ağırlığında bir kara gözlem uydusu taşıyan füze kalkışından 1-2 dakika sonra sonra Sarı denizin üzerinde yaklaşık 150 km irtifada infilak etti. Pyongyang başarısızlığını kabul etti.

Washington, füzenin Taepodog-2 olduğunu bildirdi.

Kuzey Kore'nin elinde şu anda Güney Kore için acil tehlike oluşturan 600'ü Scud, 800 seyyar füze bulunuyor.

Birçok uzman, Kuzey Kore'nin nükleer başlık taşıyan bir füze için gerekli teknolojiye henüz sahip olmadığını düşünüyor.

Uzmanlar bugün yapılan denemede, sorunun füzenin birinci katının çalışmasından kaynaklandığını, ilk katın 120. dakikanın sonunda ayrılması ve fırlatma rampasından 460 km ötede Sarı denize düşmesi gerektiğini kaydettiler.