Advertisement

Uluslararası piyasalar Kuzey Kore'nin füze fırlatma girişiminin başarısız olmasının ardından rahatladı. Asya hisse senetleri son bir haftanın en yüksek seviyesine çıkarken, Güney Kore para birimi won değer kazandı. Emtia fiyatları ise Çin ekonomisinin beklenenden daha yavaş büyümesinin etkisi ile geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:47'de yüzde 0.8 yukarıda seyrediyordu. Endeks bu hareketle birlikte, 27 Mart'tan bu yana en hızlı artışını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1 yükselirken, ülke para birimi won 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer kazandı. Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.2 kaybetti ve Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 düştü. 24 emtiayı içeren S&P GSCI Endeksi, çinko ve kurşundaki düşüşlerin öncülüğünde yüzde 0.2'lik bir gerileme gerçekleştirdi.

Kuzey Kore, ABD'nin gıda yardım anlaşmasının bozulacağını da içeren uluslararası baskılara karşın roket fırlatma girişiminde bulundu. Asya hisse senetleri, Çin'in ilk çeyrek büyümesinin yüzde 8.1'de kalmasının ardından kazançlarının bir kısmını geri verdi. Yüzde 8.4 büyümesi beklenen Çin ekonomisi, böylelikle, 2009 yılının ortasından bu yana en yavaş büyümesini gerçekleştirmiş oldu. Bugün ABD'de Tüketici Güveni ve enflasyon verileri açıklanacak.

Seulde Shinhan BNP Paribas Asset Management Co. fon yöneticilerinden Im Jeong Jae, "Yatırımcılar bu füze girişimini kaale almıyorlar" dedi ve "Füze fırlatma girişiminin başarısız olduğu haberi piyasa açılmadan önce geldi. Bu nedenle, yatırıcılar konu hakkında fazla bir endişe duymak durumunda kalmadı" değerlendirmesinde bulundu.