Advertisement

Uluslararası piyasalar, Çin'de ekonomide yavaşlamayla birlikte doğrudan yabancı yatırımların beşinci ay üst üste düşüş göstermesinden olumsuz etkileniyor. Asya hisse senetleri düşüşünü ikinci güne taşırken, Avustralya doları değer kaybetti. Euro İspanya'daki borçlanma ihalesi öncesi düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:55'te yüzde 0.3 aşağıda seyrediyordu. Hong Kong'da işlem gören Çin hisse senetlerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1 düşerken, Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı fazla bir değişiklik göstermedi. FTSE 100 endeks kontratı yüzde 0.2 geriledi. Euro dolar karşısında yüzde 0.2 düşerek 1.3116 dolar seviyesine indi ve Avustralya doları 16 önemli para biriminin büyük bölümü karşısında değer yitirdi. Bakır yüzde 0.1 düştü ve 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi üçüncü günde de yüzde 2'nin altında kaldı.

İspanya Hazinesi, borçlanma maliyetlerinin bu yılın en yüksek seviyesine çıkmasının ve ülke tahvillerini sigortalama maliyetlerinin (CDS'ler) rekor seviyeye ulaşmasının ardından bugün 12 ve 18 aylık iki tahvil satışına çıkacak. Bugün açıklanacak olan Almanya Zew beklenti endeksinin, Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanına göre, 21 ayın zirvesinden düşmesi bekleniyor. Çin'de doğrudan yabancı yatırımlar Mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.1 düştü.

Sydney'de City Index Group Ltd. Döviz stratejisti Kara Ordway, "Hislerim, euroda beklentinin aşağı yönlü olduğu şeklinde" dedi ve "İspanya'^nın borçlanma ihaleleri, insanların İspanya'yı nasıl gördüğünün ilk işareti olacak" değerlendirmesinde bulundu.