Advertisement

Hindistan, 2009'dan bu yana ilk kez yaptığı faiz indirimi hamlesinde politika faizini beklenenden daha aşağı çekti ve enflasyon risklerinin ilk indirimi sınırladığını söyledi. Hindistan Merkez Bankası'nın açıklamasına göre, bankanın başkanı Duvvuri Subbarao, politika faizi olan geri alım oranını yüzde 8.5'ten yüzde 8'e düşürdü.

Bloomberg anketine katılan 25 ekonomistin 17'si yüzde 0.25'lik kesinti öngörürken, yalnızca 3'ü yüzde 0.50 oranında bir indirim olmasını bekliyordu.

Siyasi sıkıntıların yatırımları azaltması, Çin ekonomisindeki yavaşlamanın küresel beklentileri düşürmesi ve Avrupa'daki borç krizinin etkisiyle talebi desteklemek üzere borçlanma maliyetlerini indiren ülkeler listesine Brezilya ve Filipinler'in ardından Hindistan da dahil oldu.

Ancak Hindistan yüzde 6.89 enflasyon oranıyla, gelişmekte olan en büyük ekonomiler arasında en yüksek enflasyona sahip. Hindistan Merkez Bankası (RBI) bugün fiyat baskılarının, faiz indirimi alanını daralttığına da dikkat çekti.

RBI'ın zor bir durumda olduğunu ancak büyümenin desteklenmesine odaklanmasının gerektiğini belirten Mumbay'daki Citigroup ekonomistlerinden Rohini Malkani, yüksek petrol fiyatları, cari açık ve rupedeki düşüşün fiyat artışı riskini devam ettirdiğini söyledi.

Repo oranlarındaki indirimi, büyümenin, kriz sonrası trendinin altına gerilemesinden ve çekirdek enflasyonda bir miktar düşüş beklenmesiyle gerekçelendiren Hindistan Merkez Bankası, "Ancak büyümeden çok fazla uzaklaşılmadığının vurgulanması gerekiyor. Aynı zamanda enflasyonist riskler de devam ediyor. Bu değerlendirmeler, politika faizleri indirimini sınırlıyor" dedi.