Advertisement

ABD’DE EKONOMİ İZLENİYOR

Yabancı sermaye akımlarının 100 milyar doları geçmesi ancak kompozisyonunun çok kısa vadeli, banka kaynaklı olması yatırımcıları sevindirmedi. Perakende satışların beklentileri aşması ise çoğu ABD hissesinin yükselmesine yardımcı oldu. Haberlerin ardından ise yıl başından bu yana % 43’ten fazla yükselen Apple’in satış temposunu sürdüremeyeceği spekülasyonu ile satışlar başladı ve hisseler % 4 değer kaybetti. Apple’deki kayıplar teknoloji ağırlıklı Nasdaq’ı % 0.76 aşağı çekti. Gösterge niteliğindeki S&P 500 ise %0.05 kayıpola 1.369 puandan günü tamamladı. Sanayi ağırlıklı Dow Jones ise % 0.56 artışla 12.921 puana yükseldi. Diğer yandan ABD 10 yıllık tahvil faizi % 2’nin altında ve son gelen verilere göre Çin ve Japonya ABD tahvil alımlarını artırırken iki ülkenin de 1 trilyon dolardan fazla sabit getirili menkul kıymete sahip oldukları görülüyor. Dolar Endeksi 79.66’da.

ASYA’DA HABER AKIŞI BAŞ DÖNDÜRÜYOR

Apple’deki gerilemenin ardından tedarikçileri de değer kaybediyorlar. Diğer yandan Filipinler’de işçi Dövizleri ve sermaye akımlarıyla Borsa rekor seviyeye ulaştı. Çin’de yabancı yatırımlar 5. Ayda da gerilerken Mart’ta doğrudan yabancı yatırım 11 milyar Dolar’ın üzerinde. Negatif havaya katkısı olmayan veri sonrasında Şanghay Bileşik Endeksi % 0.48 aşağıda. Hong Kong’ta işlem gören ülke hisselerinde ise global karışıklıklar etkili ve endeks % 1.3 geriliyor. Avustralya’da TÜFE’nin açıklanmasının ardından faiz için son kararını vereceğini söyleyen RBA (Avustralya Merkez Bankası) izlenecek, Avustralya Doları % 0.39 düşüşte. Hindistan’da ise Merkez Bankası - RBI politika faizini % 8.5’ten, beklentileri de aşarak % 8’e indirdi. Açıklamanın ardından gelen daha fazla indirmek için yer yok açıklamasına rağmen Hint Rupisi kazanımlarının önemli bölümünü geri verirken borsa endeksi Sensex % 1 yukarı zıpladı. IMF’nin yeni fon bulması durumunda kendi kotası uyarınca 60 milyar Dolar katkıda bulunacağını açıklayan Japonya’da borsa % 0.13 düşüşte. Bölgenin en geniş endeksi  MSCI Asya Endeksi % 0.5 düşüşte. 10 Asya para biriminden oluşan ADXY Endeksi % 0.09 geriliyor.

AVRUPA’DA SİNİRLER GERGİN

İspanya ve peşine takılan diğer çevre ülke faizleri yükselmeye devam ederken 10 yıllık İspanyol tahvilinin bileşik faizi % 6.07’den kapanış yaptı. İtalyan 10 yıllık faizi % 5.59’dan günü tamamladı. Derecelendirme kuruluşu Moody’s’den gelen açıklamalarda Fransa’nın kredi notunun negatif izlemede olmasının kısa zamanda notun ineceği anlamına gelmediği vurgulanınca Euro / Dolar zıpladı. Diğer taraftan Euro ödemelerinde sorun yaşamak istemeyen Avrupalı şirketlerin alımları da harekette etkili oldu. Euro / Dolar güne 1.3106’dan devam ediyor. Bugün İspanya’da yapılacak olan kısa vadeli tahvil ihaleleri mercek altına alınacak. Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin yapacağı konuşma da piyasadan tahvil alınıp alınmayacağı konusunda aydınlatıcı olacak. İspanya içinse günün en önemli maddesi Repsol. Arjantin’deki iştiraki YPF devlet tarafından kamulaştırılan şirket IBEX Endeksi’nin % 7.5’ini oluşturuyor ve endeksteki 6. Büyük şirket. İspanya ülke ve bölge düzeyinde itiraz edeceğini açıklarken Arjantin CDS’leri (Kredi Temerrüt Takası) 1.000 puana yaklaştı ve rekor kırdı. 511 puana tırmanan İspanya da rekor seviyede. Artan CDS fiyatı tipik olarak artan bono riskine işaret ediyor.

YURT İÇİNDE FAİZE ARZ GELİYOR

Hazine’nin borç çevirme rasyosunun % 60’lara kadar düşmesi ile bono arzı düşen iç piyasada bugün iki ihale birden yapılacak. 5 yıllık sabit kuponlu tahvil ve 10 yıllık TÜFE’ye endeksli tahvil yatırımcıların ilgisine sunulacak. Gösterge faiz dünü % 9.42’den tamamlarken yükselen Avrupa faizleri iç piyasayı da strese sokmasına rağmen günün devamında alımlar geldi. Merkez Bankası’nın ‘İstisnai Gün’ uygulamasına devam etmesi de faizler üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturuyor. Dolar / TL 1.7978’den güne başlarken Euro / TL 2.356’da ve Sepet Kur 2.0769’da. Bin puanlık dalgalanma aralığına maruz kalan 100 Endeks kapanışı Avrupa’daki alımlara paralel 60.478’den tamamladı ve düşüş % 0.17 ile sınırlı kaldı.

Bugün izlenecek verş akışı şu şekilde:

-       TCMB Şubat ayı özel sektör toplam borç verilerini açıklayacak 10:00

-       İngiltere'de Mart ayı TÜFE açıklanacak 11:30 Önceki: 0,6%

-       Almanya'da ZEW endeksi açıklanacak 12:00 Önceki: Beklenti Endeksi 22,3 ; Cari Endeks 27,6

-       Euro Bölgesi'nde Mart ayı TÜFE açıklanacak 12:00 Önceki: 0,5%

-       ABD'de haftalık mağaza satışları verisi açıklanacak 14:45

-       ABD'de Mart ayı konut başlangıçları ve inşaaat izinleri açıklanacak 15:30 Önceki: Konut başlangıçları 698.000, inşaat izinleri -1,1%

-       ABD Mart sanayi üretimi ve kapasite kullanım 16:15 Önceki: Sanayi üretimi 0,0%, KKO 78,8%

-       Hazine, 5 yıl vadeli sabit kuponlu devlet tahvili ile 10 yıl vadeli TÜFE'ye endeksli devlet tahvilini yeniden ihraç edecek.

-       ABD’de Coca Cola, Johnson & Johnson, Goldman Sachs, IBM, Intel ve Yahoo karları açıklanacak

-       Türk Telekom 1. çeyrek bilançosunu açıklayacak

Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü