Advertisement

Borçlanma maliyetlerinin bu yılın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından İspanya'nın bugün düzenleyeceği tahvil ihalesinin öncesinde ve Çin'de doğrudan yabancı yatırımların beşinci ayında da düşüş kaydetmesi üzerine Asya'daki hisseler değer kaybetti.

China Construction Bank Corp., yatırımların, beklentinin neredeyse yarısı oranında azalmasına rağmen yüzde 2.1 geriledi. Satışlarının yüzde 80'ini Avrupa'da kaydeden Esprit Holdings Ltd., İspanya'nın tahvil ihalesinin öncesinde yüzde 3.2 değer kaybetti. Apple'ın ürünlerinin talebinin yavaşlayacağı endişesiyle Apple Inc.'in tedarikçileri düşüşe geçti. Japon sosyal ağ oyun operatörü Gree Inc., Bank of America Merrill Lynch'in yurtiçi kazanç büyümesinin hızlandığını söylemesinin ardından yüzde 7.9 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 kazançla 123.60 puana gerileyerek 11 Nisan'dan bu yana en düşük kapanışına işaret etti. Endekste değer kazanan her 3 hisseye karşılık 5 hisse değer kaybetti. Avustralya Merkez Bankası, 3 Nisan'daki toplantı tutanaklarında, ekonomik büyümedeki zayıflama ve enflasyondaki yavaşlamanın, bu yılın ilk faiz indirimi beklentilerini artırdığı ifade edildi.

Çin'in büyümesinde hızlanma olup olmayacağını anlamanın zorluğuna dikkat çeken Samsung Asset Management Co.'nun yatırım genel müdürü Pauline Dan, Avrupa'daki borç krizine ve ABD'nin ekonomik büyümesine ilişkin endişelerle birlikte, yatırımcıların beklemede kalmayı tercih ettiğini, bu sebeple ABD ve Avrupa'da çok büyük hamleler olmadıkça, etkilerinin düşük olacağını söyledi.