Advertisement

Çin'de doğrudan yabancı yatırımların 5. ayında da azalmasının, Avrupa'daki borç krizinin, ekonomiye zarar verdiğine ilişkin endişeleri artırmasıyla Çin Borsası geriledi; Şanghay Bileşik Endeksi 1 haftanın en sert düşüşüne işaret etti.

xinhua Haber Ajansı'nın, hükümetin emlak kontrollerini gevşetmeyeceğini yazmasının ardından China Vanke Co. ve Poly Real Estate Group Co., imar şirketleri arasındaki düşüşe öncülük etti. Tonghua Golden-Horse Pharmaceutical Industry Co., ilaç regülatörlerinin, şirketin ürünlerinin satışını durdurması üzerine geriledi. Sanan Optoelectronics Co., Shenyin&Wanguo Securities Co., sektörde ikinci çeyrekte ilerleme öngördüğünü açıklamasıyla yüzde 1.1 değer kazandı.

Şanghay'daki West China Securities Co.'nun analistlerinden Wei Wei, son ekonomik ve sanayi verilerinin ekonomideki yavaşlamaya işaret ettiğini ve şirketlerin kazanç büyümesinin de ilk çeyrekte hız keseceğinin tahmin edildiğini aktardı.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 düşüşle 2,346.41 puana gerileyerek 9 Nisan'dan bu yana en büyük kaybına işaret etti. Endeksteki hisseler, tahmini kazançlarının 9.9 katından fiyatlanıyor. CSI 300 Endeksi yüzde 0.7 kayıpla 2,555.29 puana düştü. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 1.5 aşağıda kapandı.

Şanghay Endeksi'nin 30 günlük volatilitesi 18 puan ile 1 haftanın en düşüklerinde seyretti.