Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'den gelen güçlü ekonomik verilerin, Avrupa'daki borç krizinin küresel ekonomiye zarar vereceğine ilişkin endişelerin önüne geçmesiyle Asya paraları, yuan, Tayvan doları ve Filipin pezosu öncülüğünde değer kazandı.

Çin Merkez Bankası'nın, işlem bandını iki katına genişletmesinin 1 gün sonrasında yuanın referans oranını artırmasıyla para birimi, son 3 haftanın en büyük sıçramasını kaydetti. ABD'de perakende satışlar Mart'ta aylık bazda yüzde 0.8 yükselerek, beklentinin neredeyse 3 katı olarak gerçekleşti. Filipin pezosu, yabancı ülkelerde yaşayan vatandaşlarının havalerinin yeniden toparlanmasıyla, 4 haftanın en sert düşüşünü kaydetmesinin ardından geri sıçradı.

CCB International Securities Ltd.'ın ekonomistlerinden Banny Lam, ABD'den gelen verilerin, Çin'in ihracatçılarının destekleneceği düşüncesiyle risk iştahını artırdığını belirtti.

Yuan, dolar karşısında yüzde 0.2 değerlenerek 6.3029'a; Filipin pezosu da yüzde 0.1 kazançla 42.72'ye çıktı. Tayvan Doları yüzde 0.2 primlenerek 29.509 düzeyine yükselirken, Güney Kore ve Malezya ringgiti büyük değişiklik kaydetmedi ve sırasıyla 1,138.38 ve 3.0640'dan işlem gördü.