Advertisement

WestLB AG'nin teknik analizine göre, Euro Stoxx 50 Endeksi'ndeki düşüş trendinin devam etmesi durumunda, Euro Bölgesi'ndeki hisse senetleri bu hafta yüzde 3 gerileyebilir.

Ayıların, yeniden Avrupa'daki Borsaları idare etmeye başladığını ve ikinci bir tur aşağı yönlü trend oluşturduğunu belirten WestLB analistlerinden Michael Scholz, bölgedeki en büyük şirketlerin göstergesi olan Euro Stoxx 50 endeksinin, 10 Nisan'da 200 günlük hareketli  ortalamasının altına gerilemesinin ardından bu hafta 2,225 puana kadar düşebileceğini öngördü.

Avrupa borsaları 13 Nisan'da, Euro Bölgesi'ndeki borç krizine ilişkin endişelerin yeniden gündeme gelmesi ve Çin'in geçtiğimiz çeyrekte beklentinin üzerinde yavaşlaması üzerine sert düşüş kaydetti. Yalnızca o gün yüzde 2.6 gerileyen Euro Stoxx 50 Endeksi, böylece geçtiğimiz haftaki kayıplarını yüzde 4.2'ye genişleterek, bu yılın en sert haftalık düşüşüne işaret etti.

Bu hareketin Eylül'den Mart'a kadar uzanan yukarı yönlü trendi kırmış olmasından ötürü özellikle kötü olduğuna dikkat çeken Scholz, 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkılmazsa, beklentinin negatifte kalacağını belirtti.

Euro Stoxx 50 Endeksi dün yüzde 1.4 artışla 2,324.58 puana yükseldi ve 200 günlük hareketli ortalamasını 2,368.52 puana çıkardı.

Scholz, endeksin 2,225 puandaki destek seviyesinin altına düşmesi hâlinde, bir sonraki hedefin 2,182 puan olacağı tahmininde bulundu.