Advertisement

Almanya'nın en büyük eyaletinin desteğini geri kazanmaya çalışan Başbakan Angela Merkel, oyverenleri, kemer sıkma önlemlerinde geri adım atmayacağını söyleyerek çekmeye çalışıyor.

Avrupa'daki borç krizinin çözümünün bir kısmının geleceği şekillendirme yeteneğinden geçtiğini savunan Merkel, "Avrupa'daki borçları çok yüksek olan ülkeler finansal piyasaların öyle eline düşmüş hâlde ki; artık bağımsız karar veremiyorlar. Bu sebeple bizim kendi borçlanma maliyetlerimizi çok dikkatli izlememiz ve kontrolden çıkmalarını önlememiz lazım" dedi.

Merkel'in açıklamaları, hükümetinin borç ve bütçe açıklarını, kampanyasının merkezine oturttuğunu bir kez daha hatırlattı. Merkel'in vaatleri aynı zamanda liderin İspanya konusundaki tutumunu da ele verecek.

Krizin temel sebebi olan borçları azaltma ve rekabeti artırma olmadan hiçbir kurtarma fonunun miktarının yeterli olmayacağını savunan Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de, Merkel'in mesajlarını yinelemiş oldu.

Merkel'in Münster şehrinde konuştuğu esnada SWR televiyonuna demeç veren Schaeuble, aralarında Almanya'nın da bulunduğu yüksek borçlu ülkelerin, borçlarını azaltmak zorunda olduğunu savundu ve şöyle konuştu:

"Yeterli rekabetliliğe sahip olmayan ülkeler daha rekabet edebilir hâle gelmeli. Daha sonra da mali disiplin anlaşmasının öngördüğü gibi ortak bir finans politikasına ihtiyaç var. Ve tüm bunların üzerinde ihtiyaç varsa, o zaman güvenlik duvarı inşa edersin. Ancak yalnızca güvenlik duvarı inşa etmeye çalışırsan, 10 trilyon da alsan, sorun çözülmez."