Advertisement

Repsol Başkanı Antonio Brufau, düzenlediği basın toplantısında, Arjantin hükümetinin meclise getirdiği YPF'nin yüzde 51'inin kamulaştırılıp, kontrolün Arjantin devletine geçmesini öngören karar tasarısını "kesinlikle gayrimeşru ve haksız bir hareket" olarak değerlendirdi.

Arjantin hükümetinin, YPF'nin hisse bedellerini düşürmek için "planlı, çıkarcı, düşmanca ve baskıcı bir kampanya yürüttüğünü" savunan Brufau, Arjantin hükümetinin ülkenin içinde bulunduğu "sosyal krizin üstünü örtmek için YPF'yi kullandığı" öne sürdü.

YPF'de yüzde 57,4 hisseye sahip olan Repsol, hisse başına 46,55 dolardan Arjantin'den toplam 10 milyar 500 milyon dolar istedi. "YPF çok daha değerli ama biz yasalar ne diyorsa onu isteyeceğiz. Tüm gücümüzle de bunun üzerine gideceğiz" diyen Brufau, Dünya Bankası'na bağlı olan Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözümlenmesi Uluslararası Merkezi'nden uluslararası hakemlik isteyeceklerini dile getirdi.

Bu arada "Bir şirkete karşı değil, İspanya'ya ve İspanyol çıkarlarına karşı bir karar alınmıştır" açıklamasında bulunan İspanya Endüstri Bakanı Jose Manuel Soria, Arjantin'e karşı diplomatik, ticari, endüstriyel ve enerji gibi çok farklı alanlarda önlemler alacaklarını duyurdu.

Öte yandan Arjantin hükümetinin YPF konusunda attığı adımlardan dolayı Repsol'un Borsadaki hisseleri yüzde 8 düştü.